
Wnętrze kościoła jest w większości rokokowe.
(fot. Marek Weckwerth)
Jesteśmy w powiecie kolskim, opodal Kłodawy. Borysławice, bo o nich mowa, wpisane zostały na karty historii dzięki Wojciechowi Jastrzębcowi, arcybiskupowi gnieźnieńskiemu, prymasowi Polski. A było to w czasach króla Władysława Jagiełły. Ten dostojnik Kościoła katolickiego nie stronił od polityki, aktywnie wspierał interesy państwa polskiego. W roku 1410 wystawił nawet na bitwę z Krzyżakami pod Grunwaldem własną chorągiew rycerską. Był aktywny fizycznie, co zresztą przyczyniło się do jego śmierci w roku 1436 po upadku z konia. Ciało arcybiskupa spoczęło w podziemiach gnieźnieńskiej katedry.
W swoich włościach chciał się czuć bezpiecznie, toteż w roku 1425 kazał zbudować warowny zamek w Borysławicach, które za sprawą warowni przybrały nazwę Zamkowych. Ceglaną budowlę wzniesiono na wyniesionej nieco ponad otaczający teren kępie otoczonej fosą zasilaną wodami rzeczki Rgielewki (dopływ Warty).
Nawet dziś, gdy wiosną podnosi się poziom tego niewielkiego cieku, zamek jest niedostępny dla turystów - woda całkowicie wypełnia fosę, a przez nią nie przerzucono żadnego mostka czy choćby kładki.
Przeczytaj także: Nadwiślański Szynych - barokowy zawrót głowy [zdjęcia]

Barokowy krucyfiks na tle niezwykłych malowideł.
(fot. Marek Weckwerth)
Zamek - to teraz określenie nieco na wyrost. To już niestety ruina, choć znaczna, świadcząca o dawnej obronności tego miejsca. Zachowała się większa część wieży bramnej, widać mury przedbramia i fragmenty warownych budynków mieszkalnych. Wieża widoczna jest nawet z okna pociągu jadącego z Inowrocławia do Zduńskiej Woli. A linia kolejowa odległa jest około 1 km.
Arcybiskupią fortecę zniszczyli w roku 1656 Szwedzi i ta nie została już odbudowana.
Kompletną ruiną stała się w XVIII wiek. Dziś jest własnością prywatną, co przypomina stosowna tablica ustawiona od strony drogi.

Drewniany kościół w Borysławicach Kościelnych z 1759 r.
(fot. Marek Weckwerth)
Drugą atrakcją wsi jest drewniany kościół. Dzięki niemu ta część nazywa się Borysławicami Kościelnymi. Pierwsza wzmianka o tej parafii pochodzi z roku 1389. Teraz, choć to województwo wielkopolskie, leży terytorialnie w diecezji włocławskiej.
Jest na co popatrzeć - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest, jak na małą miejscowość, niezwykle okazały, choć drewniany. Zbudowany został w roku 1759 w technice zrębowej z inicjatywy i funduszy Antoniego Gorzeńskiego, stolnika poznańskiego, ówczesnego właściciela wsi. Świątynia jest jednonawowa, wyposażona w węższe i nieco niższe prezbiterium.
Wnętrze urządzono w stylu rokokowym. W tym też stylu zbudowano ambonę i chrzcielnicę. Ołtarz główny jest nieco starszy - barokowy. Umieszczono w nim fragmenty rzeźb z roku 1640 przeniesione prawdopodobnie z kościoła w pobliskiej Kłodawie. Ściany zdobią bogate malowidła w stylu ludowym autorstwa Wincentego Strubiń-skiego. Na barokowej belce tęczowej widnieje data budowy, napis fundacyjny i rzeźba Chrystusa ukrzyżowanego.
Drewniana dzwonnica obok kościoła pochodzi z połowy XVIII wieku.
Borysławice - jak dojechać?
Dobry dojazd do Borysławic Zamkowych i Kościelnych zapewnia droga krajowa nr 92 (dawana nr 2), dla aut osobowych bezpłatna, dla pojazdów powyżej 3,5 tony płatna. Z województwa kujawsko-pomorskiego można do niej dojechać "krajówką" nr 1 przez Włocławek i Kowal. Można też jechać drogami wojewódzkimi nr 270 przez Izbicę Kujawską i 263 przez Kłodawę. Z DK 92 należy zjechać w boczną drogę zgodnie z drogowskazem Borysławice Zamkowe, Borysławice Kościelne.
Czytaj e-wydanie »