Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miejski program in vitro dla Włocławka. Wiemy kiedy skorzystają z niego pierwsze pary

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwają przygotowania do wdrożenia miejskiego programu in vitro
We Włocławku trwają przygotowania do wdrożenia miejskiego programu in vitro pixabay.com
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie oceniła program leczenia niepłodności metodą in vitro przygotowany dla mieszkańców Włocławka. W 2021 roku z dofinansowania będzie mogło skorzystać 20 par. Pierwsze pary będą mogły skorzystać z miejskiego programu in vitro jesienią bieżącego roku. Do kogo skierowany jest program?

Zobacz wideo: Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

O wprowadzenie miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro we Włocławku postulowali radni Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Na początku lutego 2021 roku, radni Lewicy przygotowali wniosek do prezydenta Marka Wojtkowskiego o wprowadzenie zmiany do projektu budżetu na 2021 rok dotyczącej wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro. Chcieli, aby na ten cel uwzględniono przynajmniej 200 tysięcy złotych. Poprawki do uchwały budżetowej wprowadzono 30 marca podczas sesji Rady Miasta. Na opracowanie miejskiego programu in vitro i pomoc pierwszym parom z Włocławka, na 2021 rok zarezerwowano 100 tysięcy złotych.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie oceniła projekt in vitro dla Włocławka

W maju 2021 roku program leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Włocławka trafił do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, gdzie czekał na ocenę. We Wtorek 29 czerwca prezydent Marek Wojtkowski poinformował, że program został oceniony pozytywnie, co daje możliwość rozpoczęcia dalszej procedury.

- Musimy przedstawić ten projekt Radzie Miasta. Myślę, że w lipcu poprosimy przewodniczącego o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, gdzie będziemy chcieli przedstawić uchwałę opierającą się na tej decyzji i będziemy prosili radnych o podjęcie określonych decyzji. Od strony instytucji zewnętrznych już właściwie jesteśmy przygotowani. Teraz pozostanie nam przyjęcie uchwały, następnie wybór kliniki, która będzie będzie odpowiadała za całe leczenie in vitro. Myślę, że we wrześniu lub październiku pierwsze pary będą mogły skorzystać z miejskiego programu in vitro

– mówił prezydent Marek Wojtkowski podczas konferencji prasowej (29 czerwca).

Kto będzie mógł skorzystać z miejskiego programu in vitro we Włocławku?

Z programu leczenia niepłodności metodą in vitro będą mogli skorzystać mieszkańcy Włocławka - kobiety w wieku od 25 do 40 lat, które są w związku małżeńskim lub partnerskim.

- Pary muszą wykazać się tym, że przez ostatnie 12 miesięcy zamieszkiwały na terenie Włocławka i za ostatni rok zapłaciły podatek właśnie we Włocławku. Oprócz tego, co jest bardzo ważne przy leczeniu in vitro, muszą wykazać, że w ostatnich przynajmniej 12 miesiącach mają opinię medyczną wskazującą na potrzebę leczenia bezpłodności

– przekazała na konferencji Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.

Ile par z Włocławka może liczyć na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro?

W budżecie miasta na 2021 rok na leczenie niepłodności metodą in vitro zarezerwowano 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie dla jednej pary wynieść ma 5 tysięcy złotych, dlatego w tym roku z programu będzie mogło skorzystać 20 par.

- Następne dwa lata, czyli 2022 i 2023 rok, przewidujemy możliwość dofinansowania do 40 par

– dodała Domicela Kopaczewska.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska