Zobacz wideo: Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?
O wprowadzenie miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro we Włocławku postulowali radni Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Na początku lutego 2021 roku, radni Lewicy przygotowali wniosek do prezydenta Marka Wojtkowskiego o wprowadzenie zmiany do projektu budżetu na 2021 rok dotyczącej wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro. Chcieli, aby na ten cel uwzględniono przynajmniej 200 tysięcy złotych. Poprawki do uchwały budżetowej wprowadzono 30 marca podczas sesji Rady Miasta. Na opracowanie miejskiego programu in vitro i pomoc pierwszym parom z Włocławka, na 2021 rok zarezerwowano 100 tysięcy złotych.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie oceniła projekt in vitro dla Włocławka
W maju 2021 roku program leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Włocławka trafił do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, gdzie czekał na ocenę. We Wtorek 29 czerwca prezydent Marek Wojtkowski poinformował, że program został oceniony pozytywnie, co daje możliwość rozpoczęcia dalszej procedury.
- Musimy przedstawić ten projekt Radzie Miasta. Myślę, że w lipcu poprosimy przewodniczącego o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, gdzie będziemy chcieli przedstawić uchwałę opierającą się na tej decyzji i będziemy prosili radnych o podjęcie określonych decyzji. Od strony instytucji zewnętrznych już właściwie jesteśmy przygotowani. Teraz pozostanie nam przyjęcie uchwały, następnie wybór kliniki, która będzie będzie odpowiadała za całe leczenie in vitro. Myślę, że we wrześniu lub październiku pierwsze pary będą mogły skorzystać z miejskiego programu in vitro
– mówił prezydent Marek Wojtkowski podczas konferencji prasowej (29 czerwca).
Kto będzie mógł skorzystać z miejskiego programu in vitro we Włocławku?
Z programu leczenia niepłodności metodą in vitro będą mogli skorzystać mieszkańcy Włocławka - kobiety w wieku od 25 do 40 lat, które są w związku małżeńskim lub partnerskim.
- Pary muszą wykazać się tym, że przez ostatnie 12 miesięcy zamieszkiwały na terenie Włocławka i za ostatni rok zapłaciły podatek właśnie we Włocławku. Oprócz tego, co jest bardzo ważne przy leczeniu in vitro, muszą wykazać, że w ostatnich przynajmniej 12 miesiącach mają opinię medyczną wskazującą na potrzebę leczenia bezpłodności
– przekazała na konferencji Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.
Ile par z Włocławka może liczyć na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro?
W budżecie miasta na 2021 rok na leczenie niepłodności metodą in vitro zarezerwowano 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie dla jednej pary wynieść ma 5 tysięcy złotych, dlatego w tym roku z programu będzie mogło skorzystać 20 par.
- Następne dwa lata, czyli 2022 i 2023 rok, przewidujemy możliwość dofinansowania do 40 par
– dodała Domicela Kopaczewska.
