Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski program in vitro we Włocławku. Gdzie będzie realizowany?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku będzie miejski program in vitro. Pierwsze pary będą mogły z niego skorzystać jesienią 2021 roku
We Włocławku będzie miejski program in vitro. Pierwsze pary będą mogły z niego skorzystać jesienią 2021 roku pixabay.com
Włocławek będzie miał miejski program in vitro. Pierwsze pary będą mogły skorzystać z niego już jesienią 2021 roku. Dofinansowanie dla jednej pary wyniesie 5 tysięcy złotych. Urząd Miasta rozstrzygnął już konkurs na wybór podmiotów, które zajmą się realizacją programu leczenia niepłodności metodą in vitro w latach 2021-2023. W których klinikach można skorzystać z dofinansowania?

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

Kto będzie mógł skorzystać z miejskiego programu in vitro we Włocławku?

Rada Miasta Włocławek przyjęła miejski program in vitro na początku lipca bieżącego roku. Wcześniej program uzyskał pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Miejski program in vitro obejmuje panie od 25. do 40. roku życia (podany wiek dotyczy pierwszej wizyty u realizatora programu). Z programu będą mogły skorzystać małżeństwa i osoby będące w związkach partnerskich, które we Włocławku mieszkają przynajmniej od 12 miesięcy i rozliczyły PIT za ubiegły rok właśnie we Włocławku. Warto zaznaczyć, że z programu skorzystać mogą osoby, u których stwierdzono (musi być to potwierdzone dokumentacją medyczną) bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego. Pary, które zdecydują się na skorzystanie z dofinansowania będą musiały wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Kto zajmie się realizacją miejskiego programu in vitro we Włocławku?

Konkurs na wybór realizatora programu in vitro w latach 2021-2023, Urząd Miasta Włocławek ogłosił 16 lipca. W drugiej połowie sierpnia wybrano kliniki, w których pary z Włocławka będą mogły skorzystać z programu. Zgłosiło się siedem podmiotów z całej Polski, wybrano wszystkie.

- Oferty konkursowe przesłało siedem klinik dysponujących długoletnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności. W wyniku dokładnej analizy, w której wzięto pod uwagę: doświadczenie, ilość pacjentów z pochodzących z Włocławka, współpracą z innymi jednostkami samorządu terytorialnego i liczbę zgłoszonych procedur, zdecydowano o dofinansowaniu procedur leczenia metodą in vitro wszystkich oferentów – informuje Urząd Miasta Włocławek.

Kliniki, w których realizowany będzie miejski program in vitro dla mieszkańców Włocławka rozlokowane są w różnych częściach Polski, między innymi w:

  • Płocku,
  • Gdańsku,
  • Łodzi,
  • Warszawie,
  • Gdyni,
  • Białymstoku.

Szczegóły dotyczące wybranych podmiotów, miejsca realizacji świadczeń oraz wysokość środków przeznaczonych na realizację programu w poszczególnych klinikach, prezentujemy w poniższej galerii:

Ile wyniesie dofinansowanie w ramach miejskiego programu in vitro we Włocławku?

W 2021 roku na realizację programu przewidziano 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie dla jednej pary, niezależnie od liczby podejmowanych prób, wyniesie 5 tysięcy złotych. Z programu wynika, że planowany budżet na ten cel - na lata 2021 -2023 – wynosi 400 tysięcy złotych, co w ciągu trzech lat pozwoli przeprowadzić maksymalnie 80 dofinansowanych procedur.

Nie wszyscy radni z Włocławka poparli uchwałę w sprawie miejskiego programu in vitro

Przypomnijmy, że Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą wprowadzenia we Włocławku miejskiego programu in vitro 9 lipca. Za przyjęciem głosowało 14 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw, odnotowano jeden brak głosu. Sześcioro radnych – w tym czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości (Jacek Buława, Janusz Dębczyński, Krzysztof Kowalski, Zbigniew Lewandowski) - było nieobecnych na sesji. Poza nimi, na wspomnianej sesji zabrakło także radnej Ewy Szczepańskiej i Katarzyny Zarębskiej.

O komentarz w sprawie wprowadzenia miejskiego programu in vitro, zapytaliśmy Janusza Dębczyńskiego, przewodniczącego klubu radnych PiS w Radzie Miasta Włocławek.

- Generalnie rzecz biorąc, myśmy się wstrzymali (od głosu – przypis redakcji), bo uważamy, że ten program nie do końca gwarantuje pewną skuteczność, jest tylko nikłą szansą. Ale skoro radni tak uznali, to my żeśmy to uszanowali. Natomiast wiem, że przy takich nakładach i przy tej skuteczności - o której wiemy z mediów, od ludzi, znajomych, rodzin - to myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby wspieranie chociażby adopcji. Aczkolwiek, skoro przyjęto takie rozwiązanie, no to my przecież przeciwni nie jesteśmy. Natomiast mamy sporo wątpliwości co do wydatkowania tychże pieniędzy, właśnie z uwagi na skuteczność. Poza tym kierują nami też pewne względy moralne, bo przecież wiemy, że ileś zarodków będzie – mówiąc kolokwialnie – niszczonych. Jest to z punktu widzenia moralnego, z punktu etyki chrześcijańskiej, pewnym - dość sporym – nadużyciem – zaznacza włocławski radny Janusz Dębczyński.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska