Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Brzozy od kilkunastu lat pytają: kiedy zrobicie nam drogę?

Adam Lewandowski
Solec ma tunel pod torami od dawna, my walczymy o to od lat - mówią mieszkańcy Brzozy
Solec ma tunel pod torami od dawna, my walczymy o to od lat - mówią mieszkańcy Brzozy Adam Lewandowski
To wcale nie żart - o potrzebie przebudowy drogi Brzoza-Mogilno na zebraniach wiejskich mówiło się już w latach 90. minionego wieku. Pamiętam, bo w nich uczestniczyłem. Dyskusje nasiliły się 10-12 lat temu. I toczą się do dzisiaj.

Koncepcji powstawało wiele. Najważniejsze - na to liczą mieszkańcy - by zlikwidowany został przejazd kolejowy w Brzozie. Solec potrafił to załatwić i ma tunel pod torami od lat, my też o takie rozwiązania walczymy - tunel bądź wiadukt. Na niedawnej sesji Rady Gminy Nowa Wieś Wielka po raz kolejny stanęła sprawa drogi Brzoza - Mogilno - relacjonuje nam mieszkaniec Brzozy.

- Urząd Marszałkowski przekazał na sesji, że w pierwszym kwartale tego roku zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę DW 254 w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Ale przypominamy, że od roku 2008 jest to już piąty termin, który podają nam Zarząd Dróg Wojewódzkich i Urząd Marszałkowski w Toruniu.

- Prace nad dokumentacją, która ma być podstawą do zlecenia prac projektowych i budowlanych, są jeszcze w toku - mówi Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Koncepcja jest gotowa, ale procedury związane z wydaniem decyzji środowiskowej zajmują więcej czasu niż w przypadku wielu innych dróg. Zgodnie z uwagami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska analizowane są dodatkowe rozwiązania związane m.in. z ograniczeniem hałasu (stosowanie ekranów, zmiana geometrii drogi, wyposażenie drogi) oraz prowadzona jest dodatkowa analiza wpływu inwestycji na korytarze ekologiczne, w tym również lokalne. Celem tych działań jest przygotowanie zadania do realizacji w sposób możliwie najmniejszy oddziaływający na środowisko. Wymaga to jednak dodatkowego czasu.

Więcej wiadomości z Solca Kujawskiego i okolic na www.pomorska.pl/solec kujawski[/a]

Zarząd Dróg Wojewódzkich ocenia, że kompletną dokumentacją wraz z decyzją środowiskową umożliwiającą ogłoszenie przetargu na pierwsze odcinki drogi wojewódzkiej nr 254 dysponować będzie w III kwartale tego roku. Jest to termin orientacyjny (...). Ogłoszenie przetargu (zaprojektuj i wybuduj) możliwe będzie w II połowie roku. (...) W przypadku tej trasy Zarząd Dróg Wojewódzkich dysponowałby znacznie wcześniej dokumentacją. Ale poprzedni wykonawca odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji w 2012 roku ogłosił upadłość, co wiązało się z przerwaniem prac i koniecznością zlecenia ich nowemu podmiotowi.

I najważniejsze - ZDW odpowiada za drogę od przejazdu kolejowego w stronę Łabiszyna i Mogilna. Przejazd jest własnością PKP, a skrzyżowanie z drogą nr 25 jest w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - wyjaśnia rzecznik prasowy ZDW Michał Sitarek.

Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska