Niestety, spotkanie nie cieszyło się zainteresowaniem dużej liczby mieszkańców. Do Mariny przyszło niespełna kilkunastu grudziądzan i dwóch radnych. Reszta to urzędnicy. Tym samym nie zgłoszono zbyt wielu problemów.
- Czym władze Grudziądza kierują się wybierając ulice do remontu? Osobistym oglądem a może bierzecie Państwo pod uwagę głosy mieszkańców? - pytała grudziądzanka z osiedla Chełmińskiego. - Wielokrotnie pisałam pisma w sprawie modernizacji ulicy Szachnitowskiego. Nie mam żadnej odpowiedzi. Ulica jest w fatalnym stanie: dziura na dziurze. Nie wspominając o tym, że żadne służby jej nie sprzątają.
Prezydent Maciej Glamowski odpowiadał: - Staramy się robić remonty i budować ulice według ustalonego schematu, w zależności od posiadanych środków i kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Jeśli chodzi o ulicę Szachnitowskiego, to póki co będziemy ją doraźnie modernizować. Najpierw należałoby wykonać dokumentację techniczną na jej przebudowę. W tym rejonie jednak skupiamy na ulicach będących "kręgosłupami" tej dzielnicy. Wykonaliśmy już Jackowskiego, a przed nami Wyspiańskiego. Co ważne, na budowę ulic osiedlowych nie ma możliwości pozyskania dofinansowania. Musimy robić to z własnych środków.
Czytaj też:
Zarzucono prezydentowi, że zbyt mało inwestuje w drogi na starych osiedlach
Mieszkaniec Grudziądza stwierdził: - Nowe inwestycje powstają gdzie są piękne, bogate domy i firmy! Wymienił pan wiele ulic w Owczarach, gdzie niedawno wybudowano nowe osiedle. Tam gdzie są blokowiska, stare kamienice zostawia się na sam koniec! A to w nich mieszkają ludzie, którzy od kilkudziesięciu lat płacą podatki i co mają z tego?
Prezydent Glamowski nie zgodził się z tą wypowiedzią. Tak argumentował: - Staramy się inwestować także w ulice osiedlowe. Nie jest prawdą, że one się nie zmieniają. Oprócz ulic w Owczarkach, pozyskaliśmy też środki na przebudowę układu drogowego w Mniszku i na Rządzu. Wykonaliśmy remont Tatrzańskiej w Mniszku, Kościuszki na Starówce, Ikara i Dywizjonu 303 na Lotnisku, Jackowskiego na Strzemięcinie, Ruchniewicza na Kuntersztynie, a w dalszej kolejności tutaj: Kunickiego i Okrzei. Wiem, że oczekiwania są bardzo duże, ale planując inwestycję musimy też infrastrukturę podziemną, którą nie raz musimy budować na nowo, a to generuje pieniądze i czas.
Przemysław Decker, radny z os. Wyzwolenia dopytywał o przebudowę ulicy Dworcowej: - Na jakim jest etapie dokumentacja? Chciałbym też zapytać o łącznik Moniuszki z Teatralną: czy jego modernizacja została wpisana do budżetu na 2025 rok oraz co z remontem ulicy Wyzwolenia gdzie znajduje się sporo bloków? Mieszkańcy czekają na tę modernizację od wielu, wielu lat. Czy planowany jest remont Moniuszki?
Jeśli chodzi o Dworcową, to częściowo jest ona wpisana w duży projekt zakładający rozbudowę sieci tramwajowej, na kolejny fragment od zajezdni MZK do ronda PePeGe dokumentacja jest gotowa. - Tutaj jeszcze jest kwestia przejęcia gruntów od PKP. Jeśli chodzi o Moniuszki to żadnej dokumentacji jeszcze nie mamy, co nie znaczy że nie należy jej wykonać - wyjaśnia Maciej Glamowski. - Na łącznik Moniuszki z Teatralną dokumentacja jest, teraz należy zabezpieczyć środki na realizację. To faktycznie fatalny odcinek. Trzeba też przygotować dokumentację na modernizację ulicy Wyzwolenia.
Czytaj też:
Co się dzieje? Co w planach? Duże inwestycje drogowe i osiedlowe
Prezydent tradycyjnie omówił zdecydowaną większość inwestycji drogowych realizowanych oraz planowanych w najbliższym czasie. Duże projekty to m.in.:
budowa Południowej i Jaskółczej
modernizacja Dębowej wraz ze ścieżką rowerową
budowa Witosa, ronda Damazego Klimka i Łyskowskiego
budowa mostku przy ul. Bluszczowej
Co jest planowane na osiedlach? M.in.:
Śródmieście: projekt na modernizację Groblowej i Małogroblowej
Strzemięcin: w trakcie dokumentacja na przebudowę ul. Grota Roweckiego, Szarych Szeregów i Okulickiego; aktualizacja dokumentacji na modernizację ulic: Asnyka, Orzeszkowej, Wągla i Baczyńskiego
Rządz: przebudowa ulic Łęgi, Froelicha, Sosnkowskiego
Więcej urzędników na spotkaniu niż mieszkańców?
Na sali konferencyjnej Mariny zasiadła cała gwardia urzędników. Najwięcej, bo aż 7, od wizerunku i promocji:
biuro prasowe: Karol Piernicki, rzecznik prezydenta i Rafał Kozłowski
wydział promocji: Kinga Łaszewska (szefowa) i dwie urzędniczki
dwóch współpracowników: jeden wykonujący zdjęcia, a drugi rolki na fanpage Facebook-a Prezydenta Grudziądza
Ponadto prezydenta w temacie dróg wspomagało trzech urzędników Zarządu Dróg Miejskich, a nadto byli obecni wiceprezydenci Róża Lewandowska i Tomasz Smolarek, szef Straży Miejskiej.
Kolejne spotkanie prezydenta z mieszkańcami z cyklu "Porozmawiajmy o mieście" 18 listopada w Marinie. Poświęcone będzie edukacji. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
Ważne aby to wiedzieć:
