O odwołaniu sędziego Andrzeja Kurzycha ze stanowiska prezesa Sądu Rejonowego resort sprawiedliwości poinformował na swojej stronie internetowej.
Według ministra sprawiedliwości toruński sąd "zajął 49. miejsce w rankingu 53 sądów rejonowych gospodarczych w zakresie odsetka spraw gospodarczych cywilnych merytorycznie rozpoznanych. Także w tym sądzie rosną zaległości – spośród wszystkich sądów rejonowych w kraju toruński sąd zajmuje pod względem opanowania wpływu spraw dalekie 232. miejsce".
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
To już kolejna dymisja dymisja prezesa sądu, o której zdecydował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Od połowy ubiegłego roku, kiedy weszła w życie ustawa o ustroju sądów powszechnych, odwołał ze stanowisk ponad 50 prezesów i dyrektorów sądów okręgowych, rejonowych i apelacyjnych w całej Polsce. Najczęstszym powodem odwołań była ocena działalności poszczególnych sądów.
- Sędzia zdecydował, że nie będzie komentował tej decyzji - mówi Anna Rybacka, kierownik oddziału administracyjnego Sądu Rejonowego w Toruniu.
Do sprawy odniósł się za to poseł Arkadiusz Myrcha, który skierował do ministra sprawiedliwości interpelację. Domaga się w niej, m.in. odpowiedzi na pytanie: "Jakie były podstawy tej decyzji, a w szczególności, czy były zgłaszane do Ministerstwa skargi bądź krytyczne uwagi odnośnie nienależytego wypełniania obowiązków przez odwołanego z funkcji sędziego?
Odwołano również sędzię Jolantę Szczygielską z funkcji prezesa Sądu Rejonowego Łódź-Śródmieście.
Z komunikatu MS: "Trwająca w Ministerstwie Sprawiedliwości analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały niezadawalającą efektywność Sądu Okręgowego w Łodzi i podlegającego mu Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście a także Sądu Rejonowego w Toruniu.
Z oceny tej wynika, że w łódzkim sądzie okręgowym postępowania w sprawach karnych trwają średnio najdłużej w kraju w porównaniu z pozostałymi sądami okręgowymi. Sąd ten zajmuje też 42. na 45 miejsc w rankingu średniego czasu trwania postępowań w sprawach niezałatwionych. Z kolei Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście zajmuje dalekie miejsca w rankingach czasu trwania spraw niezałatwionych cywilnych oraz cywilnych gospodarczych. W sądzie tym rosną także zaległości – sąd ma niezadawalający wskaźnik opanowania wpływu. W ogólnym rankingu wszystkich 318 sądów rejonowych w kraju Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście zajmuje 300. pozycję.
(...)
Na nowego prezesa Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście powołano z dniem 18 stycznia 2018 roku sędziego Krzysztofa Pawła Kurosza. Z dniem 17 stycznia 2018 roku funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Joanna Anna Szczygielska. Sędzia Krzysztof Kurosz jest wykładowcą w Katedrze Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Łódzkim, ma tytuł doktora. Specjalizuje się w prawie cywilnym, m.in. z zakresu własności intelektualnej i ochrony dóbr osobistych. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
Z dniem 17 stycznia 2018 r. odwołano także z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi sędziego Krzysztofa Kacprzaka oraz prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu sędziego Andrzeja Kurzycha."
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [11.01.2017]