Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerialna lista powiększyła się o dwa przysmaki z Kujaw [szczegóły]

Mirosław Kowalski
fot. bytow.com.pl i cyrylla.fotolog.pl
Kobiety z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu doskonale wiedzą, jak promować swój region, czarnina i syrop z Kujaw na elitarnej liście produktów.

www.pomorska.pl/radziejow

Więcej informacji z Radziejowa znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/radziejow

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisuje na specjalną listę tradycyjne potrawy z różnych stron Polski. Dwadzieścia trzy przysmaki pochodzą z województwa kujawsko-pomorskiego. Dwa ostatnio dopisane to czarnina kujawska, zupa z kaczej krwi, oraz syrop z mniszka lekarskiego rodem z Bronisławia w gm. Dobre. Na Liście Produktów Tradycyjnych nosi on nazwę mniszek bronisławski.

Oba są dziełem pań z Koła Gospodyń Wiejskich Bronisławiu (gm. Dobre). Trzeba zaznaczyć, że to nie pierwszy produkt z gminy Dobre, wpisany na tę elitarną listę. W ubiegłym roku znalazła się na niej szynka kujawska nabijana goździkami, produkt Anny Patyk.

Mniszek bronisławski jest dziełem Marioli Woźniak, która przygotowuje go zgodnie z recepturą przekazaną przez Aurelię Sikorską, jej babcię z podradziejowskiego Bieganowa.

Produkt pani Marioli od dawien dawna jest znany pod nazwą miodek majowy. By go przyrządzić, trzeba kwiaty mniszka zbierać w słoneczny majowy dzień na pobliskich łąkach nad Bachorzą. Do wywaru z kwiatów należy dodać cukru i soku z cytryny, a gotowy produkt przechowywać w ciemnym miejscu.

Mniszek wykorzystywany jest jako środek moczopędny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Natomiast czarnina kujawska, to dzieło zespołu pań z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Czarninę przygotowuje się na rosole z mięsa kaczego, zaprawionego kaczą krwią z dodatkiem octu, mąki i cząbru. - Rosół koniecznie trzeba gotować na warzywach z własnego ogródka- podkreśla Maria Stężewska, współautorka produktu. Panie z Bronisławia powiedziały nam, że jak tylko sięgają pamięcią, to czarnina zawsze była podawana na niedzielny świąteczny obiad.

W Urzędzie Marszałkowskim przywiązuje się dużą wagę do kultywowania tradycyjnych potraw regionu. Zdaniem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa, produkty i potrawy, których wyrób sięga tradycji naszych przodków, kształtują tożsamość lokalnej społeczności i promują region. Panie z Bronisławia wiedzą, jak wykorzystać tradycję, by o Bronisławiu było głośno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska