Problem jakości powietrza szczególnie zauważalny jest zimą. Przekroczone normy zanieczyszczenia budziły niepokój i wiele dyskusji. Kłopot nie znika jednak wraz z początkiem wiosny. Poszukiwanie rozwiązań dyskutowano w czasie debaty zorganizowanej przez Global Compact Poland oraz Najwyższa Izbę Kontroli.
- W Polsce problem jakości powietrza w sposób bezpośredni jest związany ze strukturą zużywania paliw. U nas nadal węgiel jest ekonomicznie najbardziej opłacalnym sposobem ogrzewania i produkowania ciepłej wody użytkowej na własne potrzebny. Niska emisja w pierwszej kolejności powstaje z emisji z domków jednorodzinnych - chociaż nie tylko. Jednak w układzie przemysłowym Polska dokonała ogromnego postępu jeśli chodzi o sprawy związane z jakością powietrza - tłumaczył Paweł Sałek.
Poza przedstawicielami ministerstwa środowiska w spotkaniu uczestniczyli reprezentanci resortów: Rozwoju, Energii oraz Infrastruktury i Budownictwa, posłowie, przedstawiciele instytucji, eksperci oraz sektor prywatny.
Sałek informował, że W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju znajduje się cały rozdział dotyczący czystego powietrza. - Z racji tego, że mamy taką strukturę pozyskania paliw, chcemy doprowadzić do tego, aby w dobrym kotle było spalane dobre paliwo. Aktualnie są procedowane 2 rozporządzenia dotyczące standardów jakości paliw i standardów jakości kotłów - powiedział wiceminister.
Przyczyną zanieczyszczenia w Polsce jest ogrzewanie domków jednorodzinnych węglem oraz brak odpowiedniego planowania urbanistycznego. Nie jest to problem dotyczący jedynie Polski, ale też 16 innych krajów europejskich.
Ministerstwo środowiska rozważa rozbudowę stacji monitoringu i poprawę jakość zbieranych danych, tak aby nie mogły być one kwestionowane. Celem debaty było rozważenie możliwości wprowadzenia efektywnego zarządzania produkcją oraz dystrybucją energii cieplnej w miastach i społecznościach lokalnych.
Źródło: mos.gov.pl
https://twitter.com/MinSrodowiska/status/856421692524122112
