Program? Wystąpią dla nas zespoły „Kurpiowszczyzna” i „Kurpiaki”. To reprezentanci regionu, gdzie bartnictwo istniało już w XV wieku. Ba, było najbardziej rozpowszechnionym zajęciem miejscowych. Dzięki niedzielnemu widowisku, poznamy dawne zwyczaje bartnicze na Kurpiach.
Pszczelarze z Kowala, Chodcza, Lubania i Lubienia Kujawskiego zaprezentują pokazy podbierania i wirowania miodu, odymiania pszczół za pomocą podkurzacza, odsklepiania ramek, zakładania węzy, wystawę replik uli. W planach również degustacja miód, warsztaty wyrobu świec, konkursy, fachowe porady.
Chętni będą mieli okazję wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych, m.in. kucia żelaza na gorąco, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszy, tłoczenia oleju, wyrobu masła, prania. W Kłóbce pojawią się też kramy z haftami (kujawskimi i kurpiowskimi), rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, ozdobami oraz swojskim jadłem.
Przeczytaj również: Rośliny miododajne wabią pszczoły zapylające cenne gatunki
Rodzice, możecie przygotować dla swoich pociech przebrania pszczółki. Dla dzieci zostanie zorganizowany bowiem konkurs na najpiękniejszy strój. Kolejna atrakcja, warsztaty plastyczne.
Kolejna rzecz, występy zespołów folklorystycznych „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin i „Ziemia Kujawska” z Chocenia.
Pomysłodawcą jest Bogumił Pawłowski – prezes Koła Pszczelarzy z Lubienia Kujawskiego, propagator pszczelarstwa w regionie.
Bilety wstępu:
- dla dorosłych - 10 zł
- ulgowy - 6 zł
- rodzinny - 25
- dzieci do lat 7 wchodzą za darmo