Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miododajna łąka zakwitnie przy zamku krzyżackim w Świeciu

Agnieszka Romanowicz
Na zdjęciu kwitnąca facelia, jedna z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych roślin miododajnych. Tu przy pasiece Zdzisława Stodulskiego  w Topolinku.
Na zdjęciu kwitnąca facelia, jedna z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych roślin miododajnych. Tu przy pasiece Zdzisława Stodulskiego w Topolinku. Agata Kozicka
W ramach rekultywacji terenów wokół zamku ma powstać pasieka, a przy niej łąka obsiana roślinami pożytecznymi dla pszczół.

- To nasz ukłon wobec pszczół i pszczelarzy - mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - W ramach zagospodarowania terenu przy zamku, za wałem przeciwpowodziowym wyznaczymy obszar specjalnie dla nich.

Mają się na nim znaleźć pasieka i miododajna łąka.

- Pasieka nie może być zbyt duża, musimy pamiętać o ruchu turystycznym przy zamku - zaznacza wiceburmistrz. - Planujemy ją ogrodzić i obsadzić żywopłotem, a potem wykorzystywać np. do pszczelarskich szkoleń.

Nie ma to być pasieka miejska, na wzór marszałkowskiej na dachu urzędu w Toruniu czy sejmowej w stolicy.

- Teren byłby do dyspozycji naszych pszczelarzy. Mogliby stawiać na nim swoje ule - uściśla Paweł Knapik. - Jeszcze nie ustaliliśmy, komu powierzymy opiekę nad pasieką. Może to będzie nasze koło pszczelarskie, a może kółko pszczelarskie działające przy Szkole Podstawowej nr 7 w Świeciu.

W sąsiedztwie pasieki ma się znaleźć miododajna łąka, co gwarantuje malowniczy widok przy zamku. Pierwsze prace rozpoczną się w tym roku.

- W przyszłym pasieka powinna być już gotowa - zakłada wiceburmistrz.

Przypomnijmy, że kurczenie się obszarów porośniętych roślinami pożytecznymi dla pszczół powoduje wymieranie tych cennych owadów. Pszczelarze ostrzegają, że szkodzi im brak bioróżnorodności w uprawach.

https://pomorska.pl/dotacje-dla-pszczelarzy-2019-w-tym-roku-wnioski-skladaja-stowarzyszenia-nabor-trwa/ar/13944490#strefa-agro

- To problem nie tylko Polski, a także światowy - podkreśla Czesław Wejner, prezes koła pszczelarzy w Świeciu. - Na setkach hektarów porośniętych kukurydzą nie przeżyje żadna pszczoła. Z rzepakiem będzie podobnie. Owszem, pszczoły nacieszą się pożytkiem przez miesiąc, ale czym mają się żywić przez kolejne? Kiedyś pola były mniejsze, podzielone miedzami, na których rosło wiele chwastów. To było dobre dla pszczół.

Dlatego pszczelarze z radością przyjęli wiadomość o zamiarach gminy Świecie.

- To jest konkretny ruch w celu poprawy bioróżnorodności na naszych terenach - chwali Wejner. - Gmina Świecie wyjątkowo sprzyja pszczołom i bardzo się z tego cieszę.

W Nicwałdzie pod Grudziądzem cysterna wjechała do rowu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska