- W ramach rolniczego handlu detalicznego gospodarze będą sprzedawać sery, oleje, wędliny, wyroby z gęsiny czy lawendy - wylicza Laura Maciejewska z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która koordynuje przygotowania do imprezy.
Miodowe Lato 2019 - kiedy? 11 sierpnia w godzinach 10:00 - 17:00 w Zarzeczewie
Wśród 60 wystawców pojawi się 20 pszczelarzy. - Mamy ich więcej niż w ubiegłym roku i nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego. Będą z nami producenci miodu z południa Polski oraz regionów ościennych - Warmii i Mazur oraz Mazowsza. Przyjadą także firmy oferujące sprzęt dla pszczelarzy, często przywożąc już złożone wcześniej zamówienia.
Na terenie oddziału KPODR nie zabraknie rękodzielników i uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu, która ma własną pasiekę. Poza miodem na stoisku szkoły co roku pojawiają się też gofry czy naleśniki. Na miejscu spotkamy silną reprezentację kół gospodyń wiejskich - będzie ich 10 - ze swoimi specjałami.
Uczestnicy targów w Zarzeczenie będą ustanawiać rekord Polski w degustacji miodu
Skoro Miodowe Lato 2019 jest jubileuszowe, to w programie znajdzie się wyjątkowe wydarzenie - organizatorzy chcą ustanowić rekord Polski w jednoczesnym otwieraniu słoików z miodem. - Zakładamy, że minimum 100 osób równocześnie otworzy słoiczek miodu i łyżeczką spróbuje go. Mamy przygotowanych nawet 200 słoiczków, zapewniamy także łyżeczki - zapowiada Laura Maciejewska. Będzie wyznaczony teren, na którym każdy chętny do ustanowienia rekordu może się pojawić o godzinie 14:30. - Kto wie, może za rok będziemy ustanawiać rekord Guinessa? - dodaje z uśmiechem.
W ramach realizowanego przez KPODR projektu zainteresowani mogą wziąć udział w wykładzie "Produkty pszczele w leczeniu chorób cywilizacyjnych". Dla zgłoszonych wcześniej grup zorganizowanych przygotowano warsztaty, a na dzieci będą czekały zabawy.
Wstęp i parking bezpłatne.

W programie Miodowego lata 2019 m.in:
- wykład pt. "Produkty pszczele w leczeniu chorób cywilizacyjnych",
- konkurs dla pszczelarzy "Edukacja, rywalizacja, integracja dla ochrony pszczół",
- warsztaty dla rolników, właścicieli ogrodów i ogródków "Zrozumieć zależności panujące w przyrodzie i pomóc owadom zapylającym",
- warsztaty dla pszczelarzy "Nowe metody walki z warrozą",
- ustanawianie rekordu Polski – Największa liczba osób równocześnie odkręcająca słoiczki z miodem,
- konkurs na najefektowniejsze stoisko,
- konkurs na najlepszy miód tegorocznego sezonu pn. „Miód Sezonu”,
- występy zespołów muzycznych,
- kiermasze i degustacje.
