Zajęcia w Rypińskim Centrum Sportu były skierowane do uczennic z dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich. Według badań to w tej grupie wiekowej notuje się u dziewcząt największą absencję na lekcjach wf-u. Z Otylią Jędrzejczak przyjechały cztery zawodniczki: trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich w kajakarstwie Beata Mikołajczyk-Rosolska, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska, Natalia Maliszewska, mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w short tracku, oraz Iga Baumgart-Witan, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w lekkiej atletyce.
– Ten projekt ma jedno główne przesłanie. Mówimy o tym, że nieważne skąd pochodzisz, jak wyglądasz, najważniejsze jest to jak się się czujesz i jaka jest w Tobie wartość – mówiła do uczennic Otylia Jędrzejczak. – Moim marzeniem było, żeby poprzez aktywność fizyczną pokazać wam, że jesteście wyjątkowe. My także byłyśmy w waszym w wieku, miałyśmy marzenia, dziś chcemy się tym doświadczeniem podzielić.
Rypińskie akcenty podczas spotkania z mistrzyniami
Impreza odbyła się w Rypinie m.in. dzięki zaangażowaniu Karoliny Topolewskiej, prezes klubu pływackiego Sejwal, oraz Małgorzaty Grodzickiej ze Stowarzyszenia Inicjatywa.
– Cieszy fakt, że impreza w Rypinie spotkała się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Karolina Topolewska. – Otylia już po raz kolejny przyjechała do naszego miasta, takie wsparcie wiele dla nas znaczy, także dla młodych sportowców. Szczególnie po okresie pandemii, gdy dopiero wracamy do normalności.
Właśnie o płynny powrót do czasu sprzed pandemii stara się Stowarzyszenie Inicjatywa, które wspiera nie tylko Sejwal Rypin, ale także inne grupy: Cyklistów i Dziecięco-Młodzieżową Grupę Estradową.
– Angażujemy się w pomoc nie tylko jeśli chodzi o tworzenie projektów – zaznacza Małgorzata Grodzicka. – Uruchomiliśmy porady psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Organizujemy ponadto spotkania z dietetykiem, żeby od samego początku kształtować właściwe podejście do sportu, ale i do całego życia.
Wsparcie od samorządu
Znaczenie sportu podkreślali także samorządowcy, którzy wspierają projekt: członkini zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, burmistrz Rypina Paweł Grzybowski i starosta Jarosław Sochacki. W Rypinie gościł także Marcin Drogorób, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
– To dla nas piękny, radosny dzień – podsumowywał burmistrz Rypina. – Mamy świadomość, że sport to nie tylko walka o sukcesy, ale przede wszystkim styl życia. Życzę wszystkim uczestniczkom, żeby dzisiejsze spotkanie z mistrzyniami było impulsem do spędzania czasu aktywnie i zdrowo, bo to owocuje w życiu dorosłym.
Projekt „Mistrzynie w szkołach” jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego pierwsza odsłona w 2021 roku również przez województwo kujawsko-pomorskie, miasto Rypin, powiat rypiński oraz Stowarzyszenie Inicjatywa. Uczestniczki akcji otrzymały atrakcyjne pakiety startowe, ufundowane m.in. przez Bellę, HMS Fitness i pozostałych partnerów fundacji.
