Wizualnie podwójny układ gwiazd Mizar i Alkor jest łatwy do odnalezienia na niebie. Wystarczy odszukać Wielki Wóz z charakterystycznie złamanym dyszlem. Właśnie to przełamanie jest szukanym obiektem.
Gwiazda ta została wybrana w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Wzięli w nim udział mieszkańcy całego regionu. Wystarczyło wybrać jedną gwiazdę i ciekawie uzasadnić dlaczego akurat ona powinna przyświecać naszemu województwu. Nadesłane prace oceniła działająca przy marszałku Rada Programowa Astrobaz. Laureatem został Tomasz Kanarkowski ze Żnina.
"Bydgoszcz i Toruń to dwa miasta będące stolicami naszego regionu, a herb województwa to symbole półlwa i półorła. Czyż naszym gwiezdnym symbolem nie powinna być właśnie gwiazda podwójna? Nieważna pora roku czy nocy, to przecież gwiazdy konstelacji niezachodzącej w naszej szerokości geograficznej. Nie widzisz gwiazdy podwójnej? Wystarczy najprostsza lornetka. Masz teleskop? Spójrz na Mizara. Widzisz? - to prawdziwy układ podwójny, którego składniki oddalone są od siebie o 14 sekund kątowych. Mizar i Alkor niech będą symbolem Bydgoszczy i Torunia, Pomorza i Kujaw, Lwa i Orła, Wisły i Noteci" - brzmi uzasadnienie laureata pierwszej nagrody. Zwycięzca podkreślił, że jesteśmy województwem, w którym występuje dwuczłonowość nie tylko w nazwie.
Główną nagrodą w konkursie była wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tomasz Kanarkowski otrzyma także tablet z wgraną aplikacja astronomiczną.
Pozostałe cztery równorzędne nagrody w postaci tabletów z wgraną aplikacją astronomiczną trafią do Piotra Wołyńskiego z Golubia-Dobrzynia, który wybrał gwiazdę Porrima, Krzysztofa Rochowicza z Torunia, który uzasadniał wybór gwiazdy Regulus, Agaty Sierak z Bydgoszczy, która wybrała gwiazdę Anser oraz Mateusza Gosiąrka z Inowrocławia, który pokusił się o napisanie uzasadnienia do wyboru gwiazdy Kappa Cygni.
Czytaj e-wydanie »