Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MON: "Szczepienie przed wyjazdem na misje jest standardowym działaniem w Siłach Zbrojnych RP". Poseł Paweł Szramka interweniuje

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej podkreśla, że szczepienia na COVID-19 są dobrowolne
Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej podkreśla, że szczepienia na COVID-19 są dobrowolne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Przed końcem 2020 r. polscy żołnierze upublicznili treść informacji od Dyrektora Departamentu Kadr ws. szczepień przeciw COVID-19, z której wynikało, że w 2021 r. na kursy i szkolenia będą kierowani tylko zaszczepieni żołnierze, a fakt dobrowolnego zaszczepienia się żołnierza będzie miał wpływ na jego opinię służbową. Czy zatem pozostali żołnierze, nie szczepiący się przeciw COVID-19, będą mieli obniżoną ocenę, mimo że według Narodowego Programu Szczepień szczepienia na COVID-19 są dobrowolne? Na to i kilka innych pytań otrzymaliśmy odpowiedź z Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Mors z Yorkshire zbiera środki dla bezdomnych. Akcja charytatywna odbywa się już po raz czwarty

Żołnierze, którzy się nie zaszczepią nie będą kierowani na kursy i szkolenia i nie wyjadą na misje poza granice Polski. MON odpowiada: "Szczepienie przed wyjazdem na misje jest standardowym działaniem w Siłach Zbrojnych RP i wymóg ten będzie dotyczył także szczepienia przeciw COVID-19"

Jak przekazał nam po ponad tygodniu od naszego zapytania Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, "brak szczepienia przeciw COVID-19 nie będzie skutkował obniżeniem oceny żołnierza". Ci żołnierze, którzy zostaną zaszczepieni, mogą jednak liczyć na to, że będzie to miało - jak wynika z pisma przekazanego żołnierzom 28 grudnia przez Dyrektora Departamentu Kadr ws. szczepień przeciw COVID-19 - "wpływ na jego opinię służbową". Według Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, żołnierze, którzy poddadzą się szczepieniom, wykazują się odpowiedzialnością oraz minimalizują ryzyko zakażenia innych, dlatego podjęto decyzję o opracowaniu wytycznych, które będą uwzględniały fakt zaszczepienia przy opracowywaniu opinii służbowej żołnierza.

Choć Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej potwierdził nam, że szczepienia w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nie są obowiązkowe, jak przewiduje Narodowy Program Szczepień, to jak ujęto w tym programie, Wojsko Polskie zostało uznane za newralgiczną instytucję, od której w dużej mierze zależy skuteczne przeciwdziałanie skutkom epidemii, "dlatego obok kampanii informacyjnej skierowanej do żołnierzy, Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyło system zachęt, którego celem jest przekonanie jak największej grupy wojskowych do szczepienia. Te informacje znalazły się w piśmie skierowanym do żołnierzy". O jakich zachętach mówi nam Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej? W piśmie do żołnierzy z końca grudnia 2020 r. przekazano, że "w 2021 r. tylko zaszczepieni żołnierze będą kierowani na kursy i szkolenia, w tym podoficerskie i oficerskie, a także na kursy kwalifikacyjne i doskonalące" oraz "jedynie żołnierze, którzy poddali się szczepieniu będą mogli w przyszłym roku uczestniczyć w misjach poza granicami kraju oraz będą wyznaczeni na stanowiska służbowe poza granicami kraju. Dodatkowo, aby zachęcić jak największa grupę żołnierzy do szczepień informuję, że fakt dobrowolnego zaszczepienia się, jako środek zwiększający bezpieczeństwo żołnierza, a tym samym jego dyspozycyjność i zdolność do wykonywania zadań służbowych, według projektowanych wytycznych, będzie miał wpływ na jego opinię służbową".

- Mając na uwadze konieczność ograniczenia powstawania tzw. "ognisk zakażeń", podjęto decyzję o kwalifikacji na kursy specjalistyczne oraz oficerskie i podoficerskie jedynie zaszczepionych żołnierzy. Szczepienie przed wyjazdem na misje jest standardowym działaniem w Siłach Zbrojnych RP i wymóg ten będzie dotyczył także szczepienia przeciw COVID-19

- przekazał nam Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej i podkreślił, że zaszczepienie jak największej liczby żołnierzy spowoduje szybki powrót do standardowego funkcjonowania Sił Zbrojnych RP (w tym do pełnowymiarowych ćwiczeń) oraz że m.in. szczepienia ochronne mają na celu stworzenie bezpiecznych warunków pracy i służby podczas wykonywania zadań często w trudnych oraz niosących różne zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznościach.

Z Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania, kto podjął decyzję o wprowadzeniu wyżej wymienionych zasad dotyczących szczepienia żołnierzy, wprowadzających ograniczenia dla osób, które się nie zaszczepią oraz czy pozostali pracownicy państwowi także będą mieli dobrowolność w decydowaniu o szczepieniu, a ci, którzy na szczepienie się nie zdecydują będą musieli liczyć się z ograniczeniami, m.in. dotyczącymi rozwoju zawodowego.

Przypomnijmy, że żołnierze będą szczepieni w I etapie Narodowego Programu szczepień, zaraz po personelu medycznym, wraz z Wojskami Obrony Terytorialnej, policjantami, funkcjonariuszami Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownikami TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

Poseł Paweł Szramka z Brodnicy interweniuje w sprawie pisma dotyczącego szczepień żołnierzy na COVID-19. Pyta ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o szczegóły

Treść informacji wysłanych do żołnierzy skomentował poseł z Brodnicy Paweł Szramka, który zanim został posłem, był żołnierzem. - Tak wygląda "dobrowolność" szczepień według Ministerstwo Obrony Narodowej! Wstyd Panie Ministrze Mariuszu Błaszczak, że w taki sposób decyduje się Pan "zachęcić" żołnierzy do szczepień! Może trochę więcej zaufania i dialogu ze środowiskiem wojskowym przydałoby się kierownictwu MON, byście zauważyli, że w szeregach armii mamy odpowiedzialnych ludzi. Stosowanie tak perfidnego przymusu znacząco podważa zaufanie do Was! Osobiście jeszcze z czasów mojej służby pamiętam, że nigdy nie było z tym problemu. Żołnierze poddawali się szczepieniom przed misjami, poligonami i zadaniami służbowymi, które tego wymagały. Co przyszło Wam do głowy, aby tym razem potraktować żołnierzy w taki sposób?! Interweniuję w tej sprawie. Od rana jestem zasypywany wiadomościami, w których żołnierze nie kryją oburzenia spowodowanego brakiem zaufania że strony MON - skomentował 29 grudnia poseł Paweł Szramka, który skierował w tej sprawie interpelację do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, pytając czy dyskryminowanie żołnierzy ze względu na ich status zaszczepienia jest zgodne z prawem (więcej o tym pisaliśmy tutaj) oraz czy żołnierze ozdrowieńcy także będą mieli być szczepieni. W dniu 8 stycznia 2021 r. na stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej nie ma odpowiedzi na tę interpelację posła Pawła Szramki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska