Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego zaprasza wszystkich do zwiedzania.
Muzealna kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego urządzona w dawnym mieszkaniu kolekcjonera czeka na zwiedzających po przeprowadzonym remoncie: w każdy czwartek i piątek - od 12 do 17 oraz dla grup na zgłoszenie telefoniczne: 52 397 23 19, wewn. 24.
Ceny biletów: normalny - 5 zł, ulgowy - 4 zł.
Dlaczego warto tu wpaść? Bo Albin Makowski był ciekawym człowiekiem, chojnickim społecznikiem, twórcą prywatnego muzeum regionalnego. Miał kolekcjonerską pasję.
Przeczytaj koniecznie: W Toruniu pobili gości z Danii, bo nie mówili w Polsce po polsku!
Urodził się 23 sierpnia 1908 r. w Berlinie w rodzinie emigrantów. Po I wojnie światowej zamieszkał w Chojnicach, gdzie w 1930 r. zdał maturę w gimnazjum klasycznym, dyplom magisterski uzyskał w 1948 r. na Wydziale Prawa UMK w Toruniu. W okresie międzywojennym pracował m.in. jako redaktor odpowiedzialny „Dziennika Pomorskiego” i „Ludu Pomorskiego” w Chojnicach oraz referent prawny Zarządu Miejskiego. W 1939 r. brał udział w obronie Warszawy; w listopadzie 1942 r. został aresztowany przez Niemców w Chojnicach i do końca wojny przebywał w obozie koncentracyjnym Stutthof. Od 1926 r. rozpoczął gromadzenie muzealiów, które stały się podstawą Kolekcji Historyczno – Regionalnej Makowskich, zarejestrowanej w Ministerstwie Kultury i Sztuki w spisie muzeów oraz udostępnionej dla publiczności. Zgromadził cenne eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, numizmatyczne, a także militaria z różnych epok. Pozostawił księgozbiór -blisko 5 tys. woluminów, składający się w dużej mierze z „białych kruków” i bogatego działu dokumentów historycznych. Równie bogaty jest dział martyrologii ludności pomorskiej w czasie wojny.
To wszystko zobaczymy w jego mieszkaniu.
Najpopularniejsze imiona dzieci w regionie [ZDJĘCIA]
Wideo: Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (09 + 10-13.08.2017) | POLSKA