Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz wędrować Drogą św. Jakuba także nad naszą Wisłą

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Symbolem Drogi św. Jakuba jest charakterystyczna musza - wyjaśnia przewodnik Anna Sikorska
Symbolem Drogi św. Jakuba jest charakterystyczna musza - wyjaśnia przewodnik Anna Sikorska Marek Weckwerth
Droga do Santiago de Compostela w Hiszpanii wiedzie przez nasz region. Niedawno wzbogaciła się o Nadwiślański Szlak św. Jakuba, który połączył Pelplińską Drogę św. Jakuba z Camino Polaco.

Camino Polaco, czyli Droga Polska (tak nazywana jest w języku hiszpańskim) przebiega m.in. przez Warmińsko- Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolskę. Wciąż jednak przybywa regionalnych odcinków tego najsłynniejszego i najstarszego na świecie szlaku pątniczego i kulturowego.

- Nasz oddział PTTK, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu , opracował, wytyczył i oznaczył w terenie Nadwiślański Szlak św. Jakuba, który połączył Pelplińską Drogę świętego Jakuba z Camino Polaco - mówi Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu. - A wszystko zaczęło się na początku lat 2000, gdy zgłosił się do mnie toruński podróżnik, poeta i prozaik Włodzimierz Antkowiak, proponując utworzenia takiego szlaku. Razem przygotowaliśmy wstępny zarys, koncepcję drogi .
Włodzimierz Antkowiak proponował wyznaczyć trasę śladem dawnego traktu handlowego z Rygi do Amsterdamu, ale uwzględniając wytyczone już szlaki turystyczne, zwłaszcza długodystansowy międzynarodowy E-11.

Tym szlakiem wytyczono w roku 2007 pierwszy odcinek biegnący z Iławy do Torunia, zaś w następnym roku południowy odcinek z Torunia do Trzemeszna.

W 2012 roku OM PTTK w Toruniu ustanowił Kujawsko-Pomorską Odznakę Św. Jakuba dla tych osób, które przejdą co najmniej 100 km lub przejadą na rowerze co najmniej 150 km regionalnym odcinkiem Camino Polaco.

- Później pojawił się pomysł, wspierany przez PTTK w Pelplinie, połączenia naszego szlaku z Pelplińską Drogę świętego Jakuba. PTTK Pelplin chciał poprowadzić szlak na prawy brzeg Wisły w kierunku Torunia, ale mi zależało, aby połączyć miasta leżące na lewym brzegu Wisły, w tym Bydgoszcz. I tak się stało - kontynuuje Henryk Miłoszewski.

156-kilometrowy szlak z Kozielca koło Nowego do Kruszwicy podzielony jest na 7 etapów. Z Kozielca (przystanek PKS) prowadzi m.in. przez Sartowice, Świecie (Rynek), Topolno, Trzęsacz, Gądecz, Strzelce Górne, Jarużyn, Bydgoszcz (PKP Bydgoszcz Wschód), Wypaleniska, Chrośną, Gnojno, Inowrocław (bazylika pw. Najświętszej Marii Panny), Żerniki, Kobylniki do Kruszwicy (Rynek).
W Kruszwicy droga łączy się z Camino Polaco.

W tym sławnym mieście szlak rozwidla się także na wschód - na Dobrzyńsko-Kujawską Drogę św. Jakuba.

Symbolem Drogi św. Jakuba, pątników i turystów jest charakterystyczna musza. Uważa się, że pierwsi pielgrzymi wędrujący do grobu apostoła Jakuba Starszego znajdowali ją na nadatlantyckich plażach i przypinali do płaszcza lub kapelusza jako dowód pielgrzymki do grobu świętego. ą

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska