Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Można budować bloki na "żabiej łączce" w Inowrocławiu. Tak zdecydowali radni miejscy

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Wizualizacja kompleksu mieszkalnego przy żabiej łączce
Wizualizacja kompleksu mieszkalnego przy żabiej łączce UM Inowrocławia
W okolicach ul. Solnej, na tak zwanej żabiej łączce w Inowrocławiu może powstać zespół budynków mieszkalnych wraz zabudową usługowo-handlową. Taką decyzje podjęli (30 kwietnia) radni miejscy.

Na terenie o powierzchni ponad 2 hektarów stanąć ma 8 wielorodzinnych bloków plus pawilon. Podkreślić należy, że rada przed rokiem wydała negatywną opinię w tej sprawie, uznając, że inwestycja byłaby niezgodna ze studium zagospodarowania przestrzennego. Inwestor zaskarżył decyzję miejskiego samorządu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten uznał za nieprzekonywujące uzasadnienie do uchwały przyjętej przez Radę Miejską. Budowę takiego kompleksu mieszkalnego, mimo obowiązywania dla danego terenu zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przewidują też regulacje ustawowe.

- W związku z powyższym przedstawiamy dziś radzie projekt uchwały umożliwiającej budowę bloków na terenie tak zwanej żabiej łączki - podkreślił podczas sesji Romuald Kaiser, naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej ratusza.

Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała komisja ładu przestrzennego rady. W podobny sposób wypowiadali się na jego temat radni uczestniczący w dyskusji. Maciej Basiński z PiS podkreślał: - Na rynku mieszkaniowym są duże kłopoty. Wybudowanie bloków sprawi, że przybędą nowe mieszkania. Po drugie, dzięki tej inwestycji poprawiony zostanie wizerunek tej części miasta.

Radny Grzegorz Kaczmarek z rządzącej koalicji zwracał uwagę na fakt, że wzrost liczby deweloperów budujących na terenie Inowrocławia może odbić się na cenie mieszkań, z korzyścią dla kupujących.

- Teren, na którym ma być realizowana inwestycja jest zaniedbany. Na pewno takie osiedle poprawi estetykę miasta. Dzięki budowie możemy też zyskać dodatkowe miejsca pracy - komentował Grzegorz Kaczmarek.

Zdaniem Marcina Wrońskiego z klub radnych PiS, szkoda że miasto nie pozwoliło wcześniej na przeprowadzenie takiej inwestycji mieszkaniowej. - Powinniśmy ułatwiać realizację takich wielorodzinnych inwestycji wszystkim przedsiębiorcom - dodał radny.

Z kolei Jacka Tarczewskiego z klubu PiS interesowało, dlaczego prezydent nie odwoływał się od wyroku WSA do Naczelnego Sądu
Administracyjnego
oraz czy inwestor, który będzie stawiać kompleks mieszkalny przypadkiem nie deklarował dołożenia się do kosztów budowy ronda turbinowego w Inowrocławiu?

Odpowiadając, naczelnik Kaiser zwrócił uwagę, że miasto nie miało argumentów, by odwoływać się do sądu wyższej instancji. Zaś co do kwestii wsparcia budowy ronda przez inwestora, zwrócił uwagę, że ta sprawa nie ma związku z omawianą uchwałą, która ostatecznie została przyjęta. Kompleks bloków na żabiej łączce można budować.

Przy okazji, warto wspomnieć, że dzisiejsza (30 kwietnia) sesja była pierwszą zorganizowaną za pośrednictwem łącz internetowych. Z powodu koronawirusa radni uczestniczyli w niej z domów lub miejsc pracy, korzystając z tabletów.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska