MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Musisz szybko wymienić te banknoty - one tracą wartość. Zrobisz to w każdym banku

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Zdarzyła Wam się sytuacja, ze otrzymaliście w ramach reszty zniszczony banknoty? A może płacąc w sklepie kasjerka nie chciała przyjąć uszkodzonego banknotu? To wszystko zgodne z prawem, bo uszkodzony pieniądz przestaje być pełnoprawnym środkiem płatniczym i traci ważność. Zobaczcie, jakie pieniądze musicie wymienić i gdzie to zrobić.

Pieniądze, które mamy w portfelu nie mają terminu ważności i możemy nimi płacić w nieograniczony sposób, jednak pod pewnymi warunkami. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że uszkodzony banknot nawet w niewielkim stopniu przestaje być pełnoprawnym środkiem płatniczym. Uszkodzone pieniądze należy wymienić i zgodnie z prawem obowiązek ciąży ten na osobie, która banknot uszkodziła.

Kiedy pieniądze tracą ważność?

Aktualnie w obiegu mamy dwa rodzaje banknotów. Te które wprowadzono w 1995 roku, ale także wersje odnowioną z 2014 roku - to banknoty w odświeżonej szacie graficznej i dodatkowych zabezpieczeniach. Banknoty obu wersji są w obiegu i możemy nimi płacić. Banknoty, które krążą między nami mogą być w fatalnym stanie, między innymi przedarte, wytarte, sprane, podpisane. A to wszystko sprawia, że traci on ważność i sprzedawca w sklepie ma prawo ich od nas nie przyjąć.

Jeśli to niewielkie uszkodzenia banknot możemy wymienić w kasie dowolnego banku. W przypadku dużych uszkodzeń, zniszczeń czasem pieniądze tracą także swoją wartość i nie wymienimy ich na kwotę, która widnieje na banknocie. Z takimi pieniędzmi musimy skierować się do jednego z 16 oddziałów Narodowego Banku Polskiego, który znajduje się na terenie każdego województwa. Kwoty do 2 tysięcy złotych łącznie możemy także wysłać na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, z dopiskiem: „DES – wymiana”.

Zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet regulowane jest przez zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku.

Kiedy pieniądze tracą wartość?

Niestety przy dużych uszkodzeniach banknotów możemy dostać przy wymianie tylko część jego wartości lub nawet nie dostać za niego ani grosza. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia pieniądza. O tym jakie banknoty tracą wartość przeczytacie w galerii poniżej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska