Eksponaty z Anglii znajdą się w muzeum, które będzie się mieścić w północnej części bazyliki mniejszej, nad zakrystią. - Przydatność tych pomieszczeń sprawdzała komisja archiwistów z Londynu. Specjaliści uznali, że można tam przechowywać tak cenne dla naszej historii eksponaty - mówią w licheńskim sanktuarium.
Wspaniała kolekcja
W zbiorach w Fawley Court znajdują się dwie kolekcje broni białej, europejskiej i wschodniej, podarowanej przez majora Witolda Buchowskiego i Zygmunta S. Ipohorskiego-Lenkiewicza. Osobna ekspozycja, nazwana "Drogi do Niepodległości", to zbiór pamiątek, ilustrujących historię Polski od rozbiorów do II wojny światowej.
Twórcą muzeum jest marianin, ks. Józef Jarzębowski, którzy w 1953 r. zawiózł do Fawley Cort (posiadłości z kompleksem pałacowo-parkowym) część kolekcji zebranej przed wojną na Bielanach w Warszawie. Muzeum najpierw funkcjonowało przy prowadzonej przez księży marianów szkole dla chłopców, a od 1982 r. jest udostępniane zwiedzającym.
Oprócz muzeum na terenie posiadłości znajduje się biblioteka, w której przechowywane są dokumenty z autografami królów polskich, bulle papieskie, starodruki, rękopisy, mapy, rysunki, ryciny i zbiór wydawnictw emigracyjnych.
Największa polska świątynia
Sanktuarium w Licheniu to, obok Częstochowy, drugie pod względem popularności miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Jego wyróżnikiem jest Bazylika, największa świątynia w kraju i jedna z najokazalszych na świecie. Rocznie przyjeżdżają tu prawie dwa miliony pielgrzymów. Jak informouje Aneta Kwiatkowska z biura prasowego sanktuarium, rośnie pielgrzymek zagranicznych. Licheń odwiedzają wierni i turyści m.in. z Niemiec, Anglii, Australii, a nawet Kongo.