Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jakim etapie jest inwentaryzacja schronów w Kujawsko-Pomorskiem? Sprawdziliśmy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Już wkrótce będzie wiadomo, gdzie w okolicy znajduje się schron lub solidna piwnica.
Już wkrótce będzie wiadomo, gdzie w okolicy znajduje się schron lub solidna piwnica. Piotr Krzyżanowski
Kujawsko-pomorscy strażacy skończyli już inwentaryzację schronów i miejsc pod ziemią, gdzie ludzie mogą się ukryć w razie zagrożenia atakiem lotniczym lub rakietowym, klęski żywiołowej lub awarii przemysłowej.

- Strażacy z naszego regionu sprawdzili ponad 13 tysięcy obiektów, z których do realnego wykorzystanie nadaje się ponad 8 tysięcy. Gdzie dokładnie znajdują się obiekty, które w razie zagrożenie będą dostępne dla ludności cywilnej, dowiemy się po uruchomieniu ogólnopolskiej aplikacji, a to już lada chwila – informuje nas bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Aplikacja do pobrania na telefon komórkowy będzie miała charakter ogólnopolski, choć po powiększeniu zobaczymy oczywiście szczegóły dotyczące danego województwa, powiatu, miasta czy osiedla. Aplikacja nie ma osobnej, dedykowanej tylko np. województwu kujawsko-pomorskiego, wersji.

- Właśnie dlatego nie mogę dziś przedstawić takiej aplikacji wyłącznie dla naszego regionu. Gospodarzem tego projektu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i ono zdecyduje o uruchomieniu aplikacji – wyjaśnia pani brygadier.

Jeszcze trochę cierpliwości

Nasza rozmówczyni prosi jeszcze o trochę cierpliwości, choć zdaje sobie sprawę, jak bardzo ludzie na to czekają.

To też może Cię zainteresować

Sama odbierała w tej sprawie liczne telefony z terenu województwa. Podobnie telefony „grzały się” w komendach powiatowych PSP. Ludzie pytali też o dokładne lokalizacje schronów w ich okolicy.

Przy okazji zaktualizowali plany

Strażacy zrobili co do nich należało i ze swej pracy, tak potrzebnej dla społeczeństwa, są zadowoleni, wręcz dumni.

- Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że przy okazji sprawdzania miejsc nadających się do schronienia, poszczególne jednostki powiatowe zaktualizowały plany dróg dojazdowych i ewakuacyjnych, punkty z hydrantami i ich stan, a także ogólne zaktualizowały stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego – wymienia rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Tyle wiemy o schronieniach w regionie

Z pierwotnych danych Państwowej Straży Pożarnej wynikało, że w Kujawsko-Pomorskiem jest około 11 tys. miejsc, w których można się schronić przed zagrożeniem wojennym i innymi kataklizmami. Teraz, po wykonaniu pracy, te dane zostały obniżone – to ok. 8200 miejsc, choć nie są to jeszcze ostatecznie zweryfikowane dane (będą znane po uruchomieniu wspomnianej aplikacji). Specjaliści strażaccy przeglądnęli w regionie w sumie 13 tys. miejsc.

Z ostatnich dostępnych w województwie danych wynika, że najwięcej jest tzw. schronień – 8100 (piwnic o wzmocnionych stropach, solidnych garaży podziemnych), typowych i budowanych specjalnie do tego celu schronów jest tylko 66, natomiast doraźnych ukryć (mniej solidnych piwnic) – 85.

Według wcześniejszych danych (nie tych, które dopiero znajdziemy w aplikacji) w Polsce jest ponad 60 tysięcy miejsc mogących służyć jako schronienia dla ludności cywilnej.

Telefon wskaże najbliższe miejsce

Aplikację na telefon i inne urządzenia mobilne będzie mógł pobrać każdy zainteresowany, i profilaktycznie, nawet gdy nie ma żadnego zagrożenia, sprawdzić, gdzie w razie potrzeby jak najbliżej domu może się schronić z rodziną.

Po włączeniu GPS telefon pokaże lokalizację. Ta będzie też mogła funkcję przekazywania informacji o spodziewanych zagrożeniach, na podobnej zasadzie, na jakiej otrzymujemy w powiatach powiadomienia o zagrożeniach pogodowych.

Mapa była i zniknęła

Aplikacja ma być gotowa „na dniach”, ale trzeba przypomnieć, że będzie to wersja poprawiona, bowiem kilka dni temu jej pierwsza wersja ukazała się w internecie – w formie przedstawionej przez Państwową Straż Pożarną mapy z zaznaczonymi miejscami schronień.

To też może Cię zainteresować

Mapa zniknęła jednak bardzo szybko z powodu fali krytyki, jaka na nią spłynęła. Podkreślano, że jakość mapy i aplikacji pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej uwag ze strony specjalistów dotyczyło tego, że wskazane obiekty nie posiadają walorów ochronnych, bo są zwykłymi piwnicami i garażami podziemnymi. W domenie publicznej pojawiły się zdjęcia z wnętrz obiektów należących do osób prywatnych, a przy nich konkretne adresy, co mogło budzić obawy o legalność takich działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska