Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Kujawach i Pomorzu będzie upalnie. Przed nami najcieplejszy weekend tego roku!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W zapowiadający się upalnie weekend (18-19 czerwca) tylko na trzech  kąpieliskach w Kujawsko-Pomorskiem będą już dyżurować ratownicy. Dlatego apelują do wypoczywających o rozwagę.
W zapowiadający się upalnie weekend (18-19 czerwca) tylko na trzech kąpieliskach w Kujawsko-Pomorskiem będą już dyżurować ratownicy. Dlatego apelują do wypoczywających o rozwagę. Marek Weckwerth
Zbliża się najcieplejszy weekend tego roku, wręcz upalny – temperatura na Kujawach i Pomorzu wzrośnie do 30, a może nawet 33 stopni Celsjusza w cieniu. Obyśmy tylko wypoczywali nad wodą bezpiecznie.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Słoneczna aura przeważa już od czwartku, ale w piątek (17 czerwca) powietrze rozgrzeje się maksymalnie tylko do 22-23 stopni. Za to prawdziwy buchający ogniem piec otworzy się w sobotę (18 czerwca), gdy z południowego zachodu Europy, dokładniej znad Morze Śródziemnego, napłynie bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe.

Według różnych prognoz w sobotę słupek rtęci podniesie się do 27-28 kresek lub nawet do 30-31. Za to w niedzielę (19 czerwca) będzie to od 31 do 33.

- Gorąca aura dość szybko skończy się, bo już pod wieczór w niedzielę do regionu dotrze chłodny front atmosferyczny z burzami, silnymi porywami wiatru i opadami deszczu. Po przejściu frontu temperatura w dzień ustali się na 21 do 22 stopni – chłodzi nieco nasze marzenia o gorącej końcówce wiosny bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

Jednak zapowiedź gorącego weekendu oznacza, że bardzo wielu mieszkańców naszego regionu będzie chciało jak najlepiej wykorzystać ten czas i plaże zapełnią się. Wiele osób ruszy też na wodę – pod żagle, na kajak, w rejs jachtem motorowym.

Kąpielisko znajdziesz w serwisie

Informacje o tym, gdzie w całej Polsce otwarte będą strzeżone przez ratowników kąpieliska, znaleźć można w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W naszym regionie już od połowy czerwca funkcjonują trzy: Plaża Miejska w Chodczu w pow. włocławskim, Biały Bór koło Grudziądza oraz w Sępólnie Krajeńskim. Sanepid ocenił jakość wód jako doskonałą.

Na kilkudziesięciu innych kąpieliskach, które otworzą się w większości w weekend poprzedzający letnie wakacje (25-26 czerwca), na razie bezpieczeństwa nikt na stałe nie będzie pilnował, choć ratownicy będą się starali patrolować te miejsca z wody, a czasem także z lądu.

Jak zapowiada Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na pewno ratowników zobaczymy już na największych akwenach w regionie: na Zalewie Włocławskim i Wiśle, na Zalewie Włocławskim (szlak Brdy), Zalewie Żurskim (szlak Wdy), na jeziorze Gopło oraz Jeziorach Brodnickich. Nadzorować będę żeglarzy, motorowodniaków, kajakarzy i osoby korzystające z wypożyczonego sprzętu wodnego.

Tylko nie pij!

Podczas wypoczynku nad i na wodzie ludzie często piją alkohol. Schłodzone piwko w upalny dzień dobrze gasi pragnienie, ale drugie i kolejne już zdecydowanie wpływają na nasze psycho-motoryczne możliwości, a mówiąc dokładniej osłabiają je. Co gorsza, na niektórych alkohol wpływa pobudzająco, wyzwala agresję lub chęć popisania się przed innymi.

To też może Cię zainteresować

A to często kończy się bardzo źle. Dość powiedzieć, że do większość utonięć w naszym regionie dochodzi właśnie z tego powodu lub przecenienia swoich możliwości. I w zdecydowanie większości dotyczy to mężczyzn. Jest to zresztą specyfika całego kontynentu, gdzie tonie 5 razy więcej mężczyzn niż kobiet. Przypomniał o tym podczas odbywającego się w miniony weekend w Bydgoszczy III Międzynarodowego Kongresu Ratownictwa Wodnego Detlev Mohr, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego dla Europy.

Nie zastosujesz się, to będzie mandat

Prawo nie zabrania wprost kąpiącym się spożywania alkoholu. Ale stosowne zakazy i nakazy zawarte są w regulaminach strzeżonych kąpielisk, i plażowicz musi zastosować się do poleceń ratowników, np. wyjścia z wody, a nawet do opuszczenia terenu kąpieliska. Jeśli tego nie zrobi, ratownik może wezwać policję. To zresztą wynika z ustawy z 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, czyli pływających, kąpiących się lub uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych.

To też może Cię zainteresować

Ustawa zabrania też prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, czyli od 0,2 promila alkoholu we krwi.
Kujawsko-pomorska policja już patroluje najważniejsze akweny i zapowiada (tak jak w minionych latach) kontrole trzeźwości na wodzie.

Jeśli sternik łodzi będzie po kilku piwkach lub innym alkoholu, mundurowi uznają to za wykroczenie i wypiszą 500-złotowy mandat. Mogą też odholować łódź do najbliższej przystani i zabezpieczyć ją w miejscu wskazanym przez miejscowe starostwo powiatowe, a to dodatkowe obciążenie finansowe.

Tragiczne statystyki

- W ubiegłym roku w regionie utonęło 31 osób, w 2020 było to 26 osób, w 2019 – 27, w 2018 – 33, w roku 2017 - 30 – wylicza mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska