Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy wodni już patrolują największe kąpieliska w Kujawsko-Pomorskiem. Co dalej?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na razie aura nie sprzyja wypoczynkowi nad wodą, ale ratownicy już przygotowują się intensywnie do tegorocznego sezonu letniego.
Na razie aura nie sprzyja wypoczynkowi nad wodą, ale ratownicy już przygotowują się intensywnie do tegorocznego sezonu letniego. Marek Weckwerth
Ratownicy wodni już patrolują największe jeziora w naszym regionie i zabezpieczają imprezy wodniackie. Przygotowują się też intensywnie do sezonu wakacyjnego, bo trzeba będzie zabezpieczyć wiele kąpielisk.

W ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem było 36 kąpielisk. Kierownictwo wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) nie otrzymało jeszcze od organizatorów kąpielisk, czyli de facto gmin, informacji o tym, gdzie będą w tym roku funkcjonować. Takich informacji nie ma także w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który jest podstawową i rzetelną informacją na temat wszystkich kąpielisk w kraju.

Nie wiadomo też ile będzie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, czyli w praktyce funkcjonujących w wakacyjne weekendy. Znowelizowane Prawo Wodne ułatwiło w tym roku związane z tym formalności.

Przez miesiąc bez ratowników?

- Ale pojawił się także problem, bowiem nowelizacja przepisów pozwala na organizację miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli do 30 dni, bez możliwości rozbicia tego okresu na wszystkie wakacyjne weekendy. To zaś oznacza, że wiele plaż będzie strzeżonych tylko przez miesiąc, a co drugim? - pyta retorycznie Maciej Banachowski, prezes wojewódzkiego WOPR.

Na razie wiadomo, że większość oficjalnych, strzeżonych kąpielisk zostanie otwarta w weekend 25-26 czerwca, pierwszy wakacyjny. Właśnie wtedy flaga WOPR-u załopocze nad plażą w podbydgoskim Borównie, w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim i w Wąsoszu w powiecie szubińskim. Na niektórych kujawsko-pomorskich kąpieliskach sezon rozpocznie się już w połowie czerwca.

To też może Cię zainteresować

Za to już w środę 1 czerwca całodobowe dyżury rozpoczyna Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w stanicy WOPR w Kruszwicy nad jeziorem Gopło. Tam trafiają zgłoszenia z ogólnopolskiego numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100, jeśli tylko połączenie odbywa się z Kujawsko –Pomorskiego.

Zabezpieczą przeprawę promową

- Od 1 lipca zacznie działać stanica WOPR nad Wisłą w Solcu Kujawskim. Dyżury będą pełnione od godziny 9.00 do 21.00. Jeśli uruchomiona zostanie przeprawa promowa z Solca do Czarnowa, nasi ratownicy otrzymają dodatkowe zadanie – informuje Roman Guździoł, wiceprezes wojewódzkiego i prezes rejonowego WOPR w Bydgoszczy. - Muszą być gotowi na przykład do ewakuacji pasażerów z uszkodzonego promu. I będą, zwłaszcza, że dysponujemy, prócz normalnej łodzi ratowniczej, także specjalistyczną, desantowo – ewakuacyjną. Chcielibyśmy też objąć opieką miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w Chmielnikach i Samociążku.

Dzikie plaże w gorące weekendy

Roman Guździoł zapewnia, że ratownicy pojawiać się będą wszędzie tam, gdzie będą potrzebni, zwłaszcza podczas gorących wakacyjnych weekendów. A wiadomo, że wtedy ludzie korzystają z każdego skrawka dzikich plaż nad jeziorami i rzekami, i nie zawsze przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa – piją alkohol, skaczą do wody na głowę, popisują się sprawnością pływacką i tężyzną fizyczną.

- Takim miejscem jest na przykład dzika plaża w bydgoskiej Smukale nad rozlewiskiem Brdy. Tam jest niebezpiecznie, a jednak ludzie kąpią się. I dlatego także tam będziemy się pojawiać – zapewnia szef bydgoskiego WOPR-u.

Już pod koniec maja ratownicy zaczęli patrole na największych jeziorach naszego regionu, początkowo tylko w cieplejsze weekendy. Łodzie motorowe WOPR-u widać na Gople oraz zalewach: Włocławskim, Koronowskim i Żurskim. Tam bowiem pojawia się coraz więcej żeglarzy, motorowodniaków, kajakarzy i osób korzystających z innego sprzętu pływającego. Więcej osób pojawia się także na brzegach.

WOPR zabezpiecza też imprezy wodne, organizuje pokazy ratownictwa i pogadanki w szkołach. 7 czerwca na stadionie „Gwiazda” w Bydgoszczy odbędzie się Akademia Bezpieczeństwa. 25 i 26 czerwca ratownicy będą zabezpieczać największą imprezę wodną w regionie - „Ster na Bydgoszcz”, zaś 2 i 3 lipca zawody pływackie na Brdzie „24h Bydgoszcz Open Water.

Potrzebne jest większe wsparcie

W tym roku jednostki WOPR w Kujawsko-Pomorskiem otrzymały na działalność od wojewody 430 tys. zł, od marszałka województwa 120 tysięcy.

To też może Cię zainteresować

- Jesteśmy w gotowości, ale wciąż potrzebujemy wsparcia finansowego na działalność statutową. Bo to, co otrzymujemy od wojewody i marszałka nie wystarcza. Musimy zatem zdobywać dodatkowe środki z działalności komercyjnej, a ta polega głównie na zabezpieczaniu regat żeglarskich i innych imprez wodniackich – wyjaśnia Maciej Banachowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska