Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Kujawach i Pomorzu znów zagości niemal letnia aura. Już od piątku nawet 20 stopni!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Taki widok będzie dominował na drogach Kujaw i Pomorza po opadnięciu porannych mgieł. Będzie słonecznie i ciepło.
Taki widok będzie dominował na drogach Kujaw i Pomorza po opadnięciu porannych mgieł. Będzie słonecznie i ciepło. Marek Weckwerth
Do czwartku w regionie należy spodziewać się nocnych i porannych mgieł. W kolejnych dniach będzie coraz pogodniej i cieplej, a w weekend powietrze może się rozgrzać do 20 stopni.

Generalnie już teraz jest ciepło – we wtorek maksymalna temperatura w Toruniu czy Bydgoszczy sięgnie 15-16 stopni Celsjusza, w środę 14-15, we czwartek ponownie 15-16. Od piątku do niedzieli ma być ok. 18 -19 stopni. W południowo-zachodniej części regionu słupek rtęci może się podnieść do 20 kresek. Przy słabym lub umiarkowanym wietrze będzie to dla nas oznaczało duży komfort termiczny.

Temperatura nocna także będzie spora – w tym tygodniu na skali zobaczymy od 5 do 11 kresek powyżej zera.

Podobnie było latem

- Ciepło przynoszą południowo-zachodnie wiatry znad Hiszpanii i Morza Śródziemnego, gdzie rozbudował się rozległy wyż. Układ wyżów i niżów, bo te drugie znajdują się nad Skandynawią, oraz cyrkulacja powietrza przypominają sytuację z jaką mieliśmy do czynienia podczas letnich upałów. Jedyna różnica to – co oczywiste o tej porze roku - niższe temperatury - wyjaśnia nam toruński synoptyk Rafał Maszewski, autor strony ww.pogodawtoruniu.pl

Kierowcy muszą uważać na mgły

Padać nie będzie, ale dokuczliwe, zwłaszcza dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego, są i będą jeszcze do czwartku nocne i poranne mgły. Z powodu mgieł nawierzchnia jezdni będzie do południa mokra.

To też może Cię zainteresować

Mgły mają charakter radiacyjny, a to znaczy, że powstają na skutek nocnego wypromieniowania ciepła. Mogą mieć cienką, utrzymująca się tylko przy gruncie warstwę, ale równie dobrze rozbudowywać się kilkaset metrów w górę. Niekiedy utrzymują się do popołudnia zanim nie wyparują w promieniach coraz cieplejszego słońca. Mgły mogą też generować powstawanie chmur.

Zwolnij i pamiętaj o światłach!

Mgły utrudniają jazdę na każdej drodze, ale na autostradach i drogach ekspresowych są wyjątkowo niebezpieczne. Tam każdy wypadek przy dużej prędkości niesie ryzyko śmierci lub ciężkich obrażeń jego uczestników. Przy słabej widoczności rośnie też niebezpieczeństwo karamboli.

Kierowcy powinni zwiększyć odległości między pojazdami i zmniejszyć prędkość. W takich okolicznościach wyjątkowo ważne jest właściwe użycie świateł samochodowych. Zdarza się niestety, że właściciele aut ze światłami przeznaczonymi do jazdy dziennej (używanymi zamiast świateł mijania) zapominają przełączyć się na światła mijania, co automatycznie włącza także światła tylne. Bywa, że zmniejszają prędkość, ale pojazd nie jest oświetlony od tyłu. Kierowca jadący z tyłu z większą prędkością nagle zauważa przed sobą majaczący zarys auta i alarmowo hamuje, jeśli w ogóle na na to czas.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przypomina o art. 30.1. Prawa o ruchu drogowym. Ten mówi, że w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a ponadto włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Poza obszarem zabudowanym w czasie wyprzedzania lub omijania jest zobowiązany dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

To też może Cię zainteresować

Kierujący może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.

1 listopada też będzie ciepło

Jak przekonuje Rafał Maszewski - do końca października w całej Europie temperatura będzie się utrzymywać znacznie powyżej normy termicznej. Na na zachodzie i w centrum Europy anomalie temperatury mogą przekraczać aż 8 – 9 stopni. Po prostu będzie znacznie cieplej niż powinno być w trzeciej dekadzie października.

W Dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada, na Kujawach i Pomorzu nadal ma być pogodnie i stosunkowo ciepło – temperatura utrzyma się na poziomie 15 stopni Celsjusza.

- Na razie w prognozach zimy nie widać – dodaje Rafał Maszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska