Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na mogileński rynku pracy trudna sytuacja

(DZ)
W styczniu, w mogileńskim "Pośredniaku" zarejestrowano 448 bezrobotnych
W styczniu, w mogileńskim "Pośredniaku" zarejestrowano 448 bezrobotnych sxc.hu
W styczniu, w mogileńskim "Pośredniaku" zarejestrowano 448 bezrobotnych. Mimo to stopa bezrobocia i tak jest mniejsza niż przed rokiem.

Styczeń był kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia, choć liczba osób w wieku zawodowym nie mająca zatrudnienia - jak zapewnia Ewa Strzelecka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, wzrosła w mniejszym stopniu niż w analogicznym okresie minionego roku.

Przeczytaj także:Głodowe emerytury, czy praca do 67 roku życia

Nowy rok i nowi bezrobotni

To jednak mało pocieszająca wiadomość dla tych, którzy bez skutku szukają zatrudnienia. Na koniec 2011 roku zarejestrowano w Powiatowym Urzędzie Pracy 3514 bezrobotnych, w tym 2211 kobiet, ogółem o 145 więcej niż w listopadzie. Liczbowo najwięcej osób bez pracy było gminie Mogilno - 1749. w pozostałych odpowiednio: w Strzelnie - 982, Jeziorach Wielkich - 431 i Dąbrowie - 352.

To jednak dane z grudnia, bo już na koniec stycznia tego roku liczba bezrobotnych wyniosła w sumie 3746 osób.

Zdaniem dyrektor PUP, Ewy Strzeleckiej, wzrost bezrobocia późną jesienią i zimą jest naturalny. Wynika z zakończenia prac budowlanych, sezonowych, interwencyjnych, a także zakończenia stażów.

Liczą się kwalifikacje

Mogileński urząd pracy dysponuje w tej chwili 19 ofertami pracy. Firmy szukają głównie wykwalifikowanych robotników budowlanych i handlowców. Chociaż na zatrudnienie mogą liczyć kierowcy samochodów ciężarowych czy automatycy. Bezrobotni nie mają specjalnie w czym wybierać. Pośrednicy pracy, którzy odwiedzają lokalne formy przyznają, że pracodawcy ograniczają zatrudnienie. Powód to wzrost kosztów pracy, spowodowany wzrostem minimalnego wynagrodzenia o 114 zł oraz podwyższeniem składki rentowej.

Mniej złotówek z Funduszu Pracy

Wzrost bezrobocia nie idzie w parze ze wzrostem nakładów na rzecz łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.

- W zeszłym roku otrzymaliśmy z Funduszu Pracy blisko 4 miliony złotych, podczas gdy rok wcześniej 11 milionów. W związku z tak niskimi nakładami, braliśmy udział w konkursach i programach, uzyskując dodatkowo 2 miliony złotych. W tym roku będziemy podejmować podobne działania - podkreśla Ewa Strzelecka.

Warto dodać, że w tym roku z Funduszu Pracy na zwalczanie bezrobocia wpłynie do mogileńskiego PUP nieco ponad 2,5 miliona złotych.

Chcą pomagać kobietom

Jak mówi dyrektor Strzelecka jednym z głównych zadań PUP w tym roku będzie pomoc bezrobotnym kobietom. Im bowiem najtrudniej jest znaleźć zatrudnienie i one po stracie pracy znacznie dłużej niż panowie zostają bez zajęcia.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska