Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Kazimierza Wielkiego we Włocławku będzie grzebowisko

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
We Włocławku będzie grzebowisko? W mieście wciąż nie jest rozwiązany problem pochówku padłych zwierząt. Ale w przyszłorocznym projekcie budżetu są zapisane pieniądze na to zadanie.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Ten temat powraca od kilku lat. Chodzi o grzebowisko. We Włocławku są owszem takie grzebowiska jak przy ul. Wiejskiej czy trasie P2, ale są one nielegalne. Czy Włocławek wzorem innych miast, takich jak na przykład Toruń, doczeka się legalnego cmentarza dla zwierząt?
Ten projekt ma wielu zwolenników. Wielu bowiem właścicieli zwierząt nie chce bowiem myśleć o tym, gdzie zakopać martwego pupila. Problem powrócił też na ostatniej sesji Rady Miasta we Włocławku, gdy radni mieli głosować za podniesieniem stawki podatku od posiadania psa w roku przyszłym - z 40 do 50 złotych. Wtedy też pojawiły się głosy, że we Włocławku nie ma grzebowiska, że nie ma wybiegów dla psów (poza tym zorganizowanym przez SM "Południe".

Miasto planuje wydać 150 tysięcy złotych

Dobra wiadomość dla opiekunów zwierząt jest taka, że w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta jest zapisane 150 tysięcy złotych na utworzenie grzebowiska.
Gdzie byłby wyznaczony teren do pochówku padłych zwierząt? Swego czasu rozpatrywana była lokalizacja na Leopoldowie. Ale to były grunty Skarbu Państwa i wojewoda nie zgodził się.

Wytypowany został teren pod grzebowisko

Rozważane też były kolejne lokalizacje - Krzywa Góra lub teren w lesie przy trasie P 2. Ta pierwsza lokalizacja była bliższa wydziałowi gospodarowania mieniem komunalnym. Tę drugą natomiast forsowało stowarzyszenie "Włocławski Cmentarz Zwierząt". Która lokalizacja jest obecnie brana pod uwagę?

- Jeśli chodzi o lokalizację, wytypowany został teren leśny na osiedlu Kazimierza Wielkiego - w linii prostej od wiaduktu na P2 wzdłuż torów kolejowych - mówi Bartłomiej Kucharczyk, kierownik Referatu Dialogu Społecznego w Urzędzie Miasta we Włocławku. I dodaje: - Obecnie obszar ten nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jest to jedna z kilku czynności administracyjnych, które muszą zostać spełnione, by mówić o rozpoczęciu postępowania inwestycyjnego. Dlatego, choć w projekcie budżetu jest zadanie z przypisaną konkretną kwotą, nie oznacza to, że przedsięwzięcie to zostanie zrealizowane w przyszłym roku. Niemniej, jako samorząd, dołożymy wszelkich starań, by sprawę tę uregulować jak najszybciej.

Korzystanie z grzebowiska to koszty

Nie ulega jednak wątpliwości, że pochowanie pupila na grzebowisku to koszty. W Toruniu za pochowanie psa lub kota płaci się w tym roku 285 złotych, mniejszego zwierzęcia, takiego jak chomik czy świnka morska - 114 złote. I we Włocławku korzystanie z grzebowiska będzie prawdopodobnie wiązało się z kosztami. Ale wielu opiekunów zwierząt zapewne poniesie i te koszty, byle tylko nie grzebać pupila w pobliskim lesie.
Cmentarzyska dla zwierząt są w Polce od lat 90. ubiegłego wieku. Najwięcej jednak takich miejsc znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska