Uchwała, na mocy której strefą płatnego parkowania objęte zostaną postoje przy rzeźbie Flisaka i targowisku miejskim przy ul. Sienkiewicza, rozpatrywana będzie na środowej sesji Rady Miejskiej.
Urzędnicy są przekonani, że takie rozwiązanie pomoże rozładować wiecznie zastawione autami miejskie postoje.
Opłaty dla wszystkich - w trosce o turystę...
Będą płacili wszyscy kierowcy, którzy postanowią zaparkować samochód przy Flisaku. Zdaniem Adama Orłowskiego z Zarządu Dróg Miejskich pobieranie opłat zwiększy rotację na placu, przez co większą szansę na znalezienie wolnego miejsca będą mieli odwiedzający nasze miasto turyści.
- Teraz jest to niemożliwe, gdyż przy Flisaku parkują osoby, które pracują w centrum miasta. Robią to, żeby uniknąć płacenia - twierdzi Adam Orłowski.
Tak więc będziemy płacili za postój, ale nie liczmy, że najbardziej zniszczony jego fragment zostanie wyremontowany lub chociaż wyrównany, gdyż:
- Za strefę parkowania będzie odpowiadała prywatna firma i to ona ewentualnie może zdecydować o remoncie postoju - uprzedza wiceszef ZDM.
Zapomnieć także możemy o bezpłatnym pozostawieniu czterech kółek na placu przy ul. Sienkiewicza, tuż przy targowisku miejskim. W tym miejscu opłaty będą także pobierane od kupców, którzy dwa razy w tygodniu przyjeżdżają handlować na targ.
Na wniosek mieszkańców, strefą płatnego parkowania urzędnicy chcą objąć także fragment ulicy Kościuszki. - Obecnie osoby pracujące w granicach strefy, chcąc uniknąć opłat za parkowanie, zostawiają pojazdy na ulicy, uniemożliwiając to mieszkańcom- czytamy w projekcie uchwały, która rozszerzy strefy płatnego parkowania i wprowadzi sporo innych zmian.
Żeby ograniczyć nadużycia, osoby posiadające karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych nie będą mogły, tak jak od tej pory, parkować w dowolnych miejscach na miejskich postojach, ale tylko w wyznaczonych. Liczba takich stanowisk zostanie zwiększona z 24 do 44. Będzie to 5 proc. wszystkich płatnych miejsc w Grudziądzu.
Zapłacimy przez komórkę
- Często młode, zdrowe osoby wykorzystując karty swoich dziadków albo rodziców zajmują miejsca, nie płacąc za nie. Chcemy to ukrócić - zapewnia wiceszef ZDM.
Na mocy nowych przepisów, tak jak w innych miastach za postój będziemy mogli zapłacić wysyłając sms.
Jeśli radni podczas najbliższej sesji podejmą taką decyzją, uchwała zacznie obowiązywać od 1 grudnia.