Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na puszczańskim szlaku. Dąbrowa Wielka

Marek Weckwerth
Kościół i plebania w Dąbrowie Wielkiej - najciekawsze świadectwo kultury materialnej i duchowej tutejszej społeczności ewangelickiej, której już nie ma. Niemcy zaczęli się tu osiedlać w XIX
Kościół i plebania w Dąbrowie Wielkiej - najciekawsze świadectwo kultury materialnej i duchowej tutejszej społeczności ewangelickiej, której już nie ma. Niemcy zaczęli się tu osiedlać w XIX Marek Weckwerth
Wieś na południowym skraju Puszczy Bydgoskiej. Spokojna, choć od drogi krajowej nr 25 dochodzi tu gładka asfaltowa droga powiatowa nr 1552. Asfalt kończy się przy wschodnim krańcu Dąbrowy, a dalej - przez las - wiedzie tylko gruntowy trakt. W sam raz dla quadów, które można tu czasem spotkać i innych terenowych pojazdów.

Długa to wieś o charakterze łańcuszkowym, bo położona wzdłuż głównej drogi, "przyklejona" od północy do puszczy. Południowy horyzont jest odległy - to kilkukilometrowa przestrzeń aż do krawędzi Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej (Kotliny Toruńskiej). Aż tu, jedną z szerokich odnóg, sięgała przed ok. 12 tysiącami lat płynąca wtedy na zachód Wisła. W Dąbrowie Wielkiej i jej okolicach zostawiła mnóstwo piasku. Tu ułożonego płasko jak stół, ale głębiej w Puszczy Bydgoskiej tworzącego spore pofałdowania, nawet śródlądowe wydmy. Owe wydmy ukształtowały się na skutek wiejących z zachodu wiatrów. Później wyrósł na nich las.

Mnie w te okolice ściągnęła krótka informacja zamieszczona na dokładnej mapie: "Zabudowa wiejska z okresu osadnictwa pruskiego II połowy XIX wieku".

Prawda to. Ten kto lubi turystykę kulturową, zabytki i piękne widoki, powinien się tam wybrać. To perełka ukryta opodal Nowej Wsi Wielkiej - siedziby gminy.

Koloniści niemieccy licznie zagospodarowywali te tereny. W Dąbrowie rzeczywiście pozostały po nich zabudowania gospodarcze. Jest i wzniesiony w roku 1876 niewielki kościół, dawniej ewangelicki, dziś katolicki pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Świątynia została wyremontowana przez mieszkańców wsi. Wpisana jest na listę zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Plebanię (dziś mieszczą się w niej mieszkania prywatne) zbudowano w roku 1900. W tym samym roku powstała szkoła, w której teraz znajduje się świetlica wiejska i mieszkania.

Jak czytamy w Planie Odnowy Miejscowości Dąbrowa Wielka, w którym znajdują się także informacje historyczne, wieś powstała przed rokiem 1681, ale została spustoszona podczas wojny północnej (1700 - 1721).

Zobacz także: Zobacz Afrykę z lotu ptaka [wideo]
Ponowne zasiedlanie rozpoczęto pod koniec tego konfliktu i zrobiono to zapewne - dodajmy od siebie - siłami menonitów. Ci zaprawieni w walce z wodą przybysze z Holandii znaleźć musieli i tu sposobne do zamieszkania miejsce. Wbrew pozorom (bo wszechobecne piaski mogą mylić obserwatora) w pobliżu płynęły liczne cieki, które i dziś - choć już nie tak otwarcie - są świadectwem obecności Pra-Wisły.

Osadnicy wykopali kanały melioracyjne. Głównym odbiornikiem wody stał się kanał Zielonej Strugi, który jest dopływem Wisły. Nieco dalej na południowy- wschód (bliżej Rojewa) płynie Jezuicka Struga. Niedaleko miejscowości Chrośna leżącej w sercu Puszczy Bydgoskiej istniało niegdyś jezioro, które osuszono.

W czasie rozbiorów Polski (po roku 1772), gdy ziemie te przypadły Prusom, zaczęło się osadnictwo niemieckie.

- Wiem, Dąbrowa Wielka i jej otoczenie wymagają większej promocji, ale już teraz zdecydowanie polecam ją uwadze turystów - mówi Wojciech Oskwarek, wójt gminy Nowa Wieś Wielka. - Podobnie zwracam uwagę na inne atrakcje, jak choćby na przebiegający przez naszą gminę 18. południk czy Pętlę Olimpińską, czyli szlak kajakowy kanałami Noteci zaczynający się i kończący w Olimpinie.

- Zawsze na początku czerwca na 30-kilometrowej Pętli Olimpińskiej odbywają się amatorskie spływy, na które zjeżdżają kajakarze z całej Polski - zachwala Robert Bazela z Olimpina, pomysłodawca i organizator imprezy.

W pobliżu Nowej Wioski, przy tej samej drodze powiatowej 1552, znajduje się rezerwat florystyczny Tarkowo. Ochronie podlega bór świeży i stanowiska ciepłolubnej wiśni karłowatej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska