Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
Rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciwko Covid-19 zakończyła się w piątek 19 lutego 2021.
To też może Cię zainteresować
Zapisy nauczycieli na szczepienia przedłużono o jeden dzień
W drugiej turze (od poniedziałku 15 lutego do piątku 19 lutego 2021) na szczepienia mogli zapisywać się wszyscy zainteresowani nauczyciele do 65. roku życia , w tym nauczyciele akademiccy. Wcześniej, w pierwszym etapie rejestracji, na szczepienia mogli zgłaszać się nauczyciele pracujący stacjonarnie m.in. klas I-III, przedszkoli i szkół specjalnych. Nauczyciele szczepieni są szczepionką firmy AstraZeneca.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, w całym kraju w sumie na szczepienia przeciwko Covid-19 zarejestrowało się prawie 545 tys. osób (544 599 - dane z piątku 19 lutego 2021). W drugiej turze zgłosiło się około 277 tys. chętnych (276 734), w tym blisko 63 tys. nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach (62 650).
W województwie kujawsko-pomorskim w drugiej turze na szczepienia zapisało 12 170 nauczycieli z 1159 placówek (dane z piątku 19 lutego 2021, z godz. 13).
Nauczyciele na urlopach zdrowotnych też mogą się szczepić
Ze szczepień mogą też wreszcie skorzystać nauczyciele, którzy przebywają np. na urlopach zdrowotnych czy macierzyńskich. W ich sprawie w zeszłym tygodniu interweniował ZNP. „Po naszej interwencji mogą się rejestrować na szczepienie nauczyciele nieobecni z powodu choroby, urlopu, przeniesienia w stan nieczynny, oddelegowani do pracy w związku z zawodowym!” - informuje ZNP na Facebooku.
Pracownicy administracji i obsługi nadal muszą czekać na szczepienia
Nic natomiast się nie zmienia, jeśli chodzi o pracowników administracji i obsługi. Nadal nie mogą oni liczyć na szczepienia, mimo że pracują na miejscu w szkołach i innych placówkach oświatowych. Na forach oświatowych temat ten wciąż się pojawia. Zarówno sami zainteresowani, jak i nauczyciele pytają wprost, dlaczego pracownicy administracji i obsługi nie mogą zapisywać się na szczepienia. Nie jest ich mało. Na przykład, w samej Bydgoszczy w placówkach oświatowych jest około 1800 pracowników administracji i obsługi .
- Osoby zatrudnione w administracji i obsłudze w placówkach oświatowych zgłaszają się do nas z pytaniem, dlaczego nie mogą zaszczepić się wcześniej tak, jak nauczyciele. Pomijanie ich jest niezrozumiałe. Osoby te są przecież na pierwszej linii frontu. Codziennie narażają się na zarażenie koronawirusem. Panie sprzątaczki dezynfekują pomieszczenia, panie kucharki przygotowują i wydają dzieciom obiad itp. Ci ludzie nie mogą przecież pracować zdalnie. Poza tym przeważnie nie są to już osoby młode. Średnia wieku w tej grupie waha się między 40 a 50 lat. Jeśli rząd przeprowadza szczepienia w oświacie w kontekście powrotu do szkół, to tym bardziej powinien zaszczepić pracowników administracji i obsługi - mówi Mirosława Kaczyńska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP i szefowa bydgoskiego oddziału związku.
Ministerstwo edukacji: - Pamiętamy o obsłudze i administracji
Ale na razie MEiN zapewnia tylko, że pamięta o tej grupie.
- Cały czas mamy na uwadze pracowników administracji i obsługi - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEiN. - Wszystko jednak zależy od dostaw szczepionek. Na razie, w pierwszej kolejności, chcemy zaszczepić nauczycieli.
Jak poinformował minister Michał Dworczyk, rząd ma nadzieję, że nauczycieli uda się zaszczepić do 7 marca 2021.
