Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na szlaku turystycznym z historią przez złote łany Kujaw

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Drewniany kościół w Liszkowie
Drewniany kościół w Liszkowie Marek Weckwerth
Tak właśnie - z historią przez złote łany Kujaw - nazywa się szlak turystyczno - informacyjny przebiegający przez gminę Złotniki Kujawskie. Wybraliśmy się tam i my.

Na szlaku są 23 punkty turystyczno-informacyjne o historii poszczególnych wsi, o legendach, wreszcie o interesujących obiektach. Każdy punkt wyposażony jest w ławeczkę oraz stojaki dla rowerów.

Nic tylko ruszyć w drogę i tak jak napisano - oglądać złote łany Kujaw. Na razie są to kwitnące pola rzepaku (ten jest odmianą... kapusty), ale wkrótce na wietrze zaszumią wzrastające ku słońce zboża. Tak czy inaczej - jest pięknie, bo Kujawy (jesteśmy na jej zachodnich rubieżach) to przede wszystkim rozległe pola uprawne. A pośród nich mnóstwo wsi i mnóstwo dawnych folwarków i byłych PGR-ów, zabytkowych budowli, w tym pałaców.

KUJAWY PODZIWIALI Z ROWERÓW I Z LOTU PTAKA [ZDJĘCIA]

Podczas podróży, jadąc drogą wojewódzką nr 298 od strony Złotnik Kujawskich, zatrzymuję się 3 km na wschód - w Niszczewicach. Niewielka wieś może pochwalić się długą i ciekawą historią. Na kartach historii pojawia się w roku 1347 w dokumencie Kazimierza Wielkiego, w którym potwierdza się sprzedaż przez sołtysa Floriana z Niszczewic sołectwa w Broniewie sołtysowi Stanisławowi. Wsią zarządzali starostowie inowrocławscy, w tym w latach 1510-15, Andrzej ze słynnego rodu Kościeleckich. Z inwentarza sporządzonego w roku 1510 wynika, że folwarkiem zarządzał niejaki Mateusz, a pomagała mu dworniczka Dorota. W kolejnych stuleciach wieś dzierżawiona była różnym rodom.

Do naszych czasów w Niszczewicach zachował się zabytkowy spichlerz w dawnym zespole folwarcznym, budynek byłej szkoły z końca XIX wieku oraz murowana przydrożna kapliczka.

Z Niszczewic warto pojechać tą samą drogą 298 do pobliskiego Liszkowa, skręcając na skrzyżowaniu w prawo (na południe) w stronę widocznego w oddali kościoła św. Anny. Tym samym opuszczamy gminę Złotniki Kujawskie i wjeżdżamy w granice gminy Rojewo. To jednak wciąż Zachodnie Kujawy i nadal jedziemy wśród złotych łanów.

Drewniana budowla sakralna w Liszkowie wzniesiona na początku XVIII. Pierwotnie kościół nosił wezwanie św. Gotarda. Sama parafia erygowana była na przełomie XII i XIII wieku - wynika z dokumentów archidiecezji gnieźnieńskiej. Pierwsza świątynia stanęła prawdopodobnie pod koniec XIII stulecia. Silne prądy reformacji sprawiły, że w XVI stuleciu kościół przypadł protestantom. W roku 1565 w Liszkowie zawarta została unia kalwinów kujawskich z braćmi czeskimi. Jednak pod koniec tegoż XVI wieku biskup kujawski Hieronim Rozrażewski zdołał przywrócić parafię katolicką i odtąd nosi wezwanie św. Anny.

Od XV stulecia wieś należała do Kościeleckich. W XVI wieku należała do Niemojewskich. W roku 1884 wieś przeszła na własność rodziny Schwarzów, którzy zbudowali okazały neoklasycystyczny pałac. Po wojnie w pałacu urządzono mieszkania dla 10 rodzin, zaś latach 70. XX wieku dom kolonijny inowrocławskiej huty "Irena". Gdy huta opuściła budynek, ten popadł w ruinę i ostatecznie w latach 80. został rozebrany, a cegły posłużyły do różnych prac budowlanych. Został tylko zaniedbany park z połowy XIX wieku, wszakże z okazałym drzewostanem.

Na terenie kościelnym znajduje się ufundowana w 1926 roku mogiła poświęcona pamięci parafian poległych podczas I wojny światowej na wszystkich frontach Europy od Francji, Flandrii i Prus po Rosję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska