Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na usunięcie chorych zębów Mateusz czekał prawie cztery miesiące. Bo jest niepełnosprawny

Dorota Witt
Dorota Witt
Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
- Mój niepełnosprawny syn w marcu skończył 18 lat. System takie osoby wyrzuca poza nawias. Nie znaleźliśmy w Bydgoszczy dentysty, który zdecydowałby się go leczyć - opowiada nasza Czytelniczka.

Mateusz, syn pani Patrycji z Bydgoszczy, jest niepełnosprawny umysłowo, głuchoniemy, ma stymulator serca.Dotąd o jego zęby dbano w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale w marcu zeszłego roku skończył 18 lat.

Kardiolog nie widzi przeciwwskazań

Ząb zaczął go boleć we wrześniu. Nastolatek mógł być przyjęty jedynie w gabinecie, który wykonuje zabiegi stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (kardiolog wydał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do takiego znieczulenia w jego przypadku). W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim nie mógł być przyjęty od razu: - Anestezjolog zachorował - opowiada matka.

Dwa miesiące czekania

Pani Patrycja o pomoc zwróciła się do klinki, która ma w tym zakresie umowę z NFZ. Zlecono badania, rentgen zrobiła na własny koszt. Na konsultację z anestezjologiem kobieta czekała dwa miesiące - tak długie są kolejki. Dowiedziała się, że ten nie podejmie się podania narkozy jej synowi ze względu, m.in., na chorobę serca pacjenta i brak zaplecza szpitalnego. Leczenia w znieczuleniu miejscowym nie brano pod uwagę - tak wynika z jej relacji. Złożyła skargę do NFZ (sprawa jest wyjaśniana). Pisze w niej, m.in., tak: „Klinika powinna poinformować, że osoby z chorobami serca odpadają z zabiegów. Straciłam czas, pieniądze, zyskałam stres syna. Jestem zawiedziona takim traktowaniem osób niepełnosprawnych”.

Jednak nie wszystkie choroby serca wykluczają podanie znieczulenia ogólnego, nie wszystkie zabiegi, które można przeprowadzić w warunkach szpitalnych, da się bezpiecznie wykonać w innych placówkach.

Skarga wpłynęła, NFZ niebawem przedstawi stanowisko w tej sprawie klinice i matce pacjenta. - NFZ - zgodnie z procedurą - zwrócił się do placówki z prośbą o złożenie wyjaśnień. W związku z treścią otrzymanej odpowiedzi informujemy, że NFZ nie jest instytucją kompetentną, by oceniać pracę lekarza i kwestionować decyzje lekarskie. To lekarz podejmuje decyzję o metodach leczenia i diagnostyce medycznej, kierując się stanem zdrowia pacjenta i swoją wiedzą medyczną - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

W Toruniu - od ręki i bez narkozy

Ból narastał, doszło do zapalenia miazgi zębowej. - Płakałam razem z synem, nie pomagały leki przeciwbólowe - opowiada pani Patrycja. - 21 grudnia zdesperowana zadzwoniłam do Wydziału Zdrowia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy. Zadziałano błyskawicznie. Już następnego dnia mogliśmy stawić się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Synem od razu się zajęto. Lekarz podszedł do niego jak do człowieka - zaczął od rozmowy. Dzięki temu oba zęby bez problemu udało się usunąć w znieczuleniu miejscowym, pełna narkoza nie była potrzebna. Pytam dziś: dlaczego syn tak długo musiał cierpieć? Dlaczego w naszym mieście dorosłe osoby niepełnosprawne nie mają łatwego dostępu do stomatologa? Dlaczego system ich nie zauważa?

Gdzie na zabieg pod narkozą?

Na terenie województwa kujawsko – pomorskiego świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym realizowane są przez następujące placówki:

  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski Im. Dr E. Warmińskiego w Bydgoszczy, ul. Szpitalna 19;
  • Prywatna Klinika Wident w Bydgoszczy, ul. Szubińska 93-95;
  • Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu, ul. Konstytucji 3 Maja 42.

Zgodnie z prawem osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 18. rok życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują znieczulenie ogólne i kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień - dodaje Barbara Nawrocka. - Nadmienię, że w powyższych placówkach pomoc stomatologiczną mogą otrzymać również niepełnosprawne dzieci poniżej 18 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na usunięcie chorych zębów Mateusz czekał prawie cztery miesiące. Bo jest niepełnosprawny - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska