Listwy przypodłogowe stosowane są do wykańczania podłóg laminowanych, drewnianych, wykładzin podłogowych i płytek ceramicznych. Dzięki listwom udaje nam się zamaskować szpary pomiędzy położoną podłogą i ścianami, ochronić narożniki przed mechanicznymi uszkodzeniami, jak również zachować czystość powierzchni.
Różne profile listew, rodzaj tworzywa, z którego są wykonane oraz bogata kolorystyka ułatwiają odpowiedni wybór w zależności od gustów. Możemy dobrać niskie, proste listewki, jak i wysokie, coraz bardziej popularne, cokoły. Listwy mogą być plastikowe, drewniane, a także wykonane z płyty MDF.
Na zaczepy czy klej?
Istnieje kilka sposobów montowania listew przypodłogowych. Mocuje się je na zaczepy, plastikowe profile, mogą być również przybijane lub przykręcane do podłoża.
Jednak najprostszą metodą na szybkie wykończenie podłogi jest przytwierdzenie listew klejem montażowym. Preparat doskonale nadający się do takich prac to uniwersalny klej montażowy na bazie wodnej.
Pasemkiem do ściany
Klej może mieć postać pasty i jest natychmiast gotowy do użycia. Środek świetnie spaja, z powodzeniem zastępuje użycie wkrętów i gwoździ. Jest przy tym wodoodporny i bezwonny. Montowanie listew przy pomocy kleju montażowego jest wyjątkowo proste, także dzięki poręcznemu kartuszowi, w którym jest oferowany.
Klej nakładamy na listwę punktowo lub pasmami, a następnie dociskamy ją do ściany. Nadmiar kleju możemy usunąć wilgotną ściereczką - oczywiście zanim nastąpi utwardzenie kleju.
Szczeliny powstałe pomiędzy listwami a powierzchnią ścian należy wypełnić akrylem. Natomiast do uszczelnienia przestrzeni powstałych na styku podłogi z listwą znakomicie nadaje się kit do parkietu.