Słupki widoczne na grodzisku Talerzyk w Topolnie służą wytyczeniu granic geodezyjnych, potrzebnych do realizacji inwestycji, jaką szykuje Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
Uzgodnienia w toku
Planują budowę sześciu platform widokowych na Wisłę. Pięć ma powstać po lewej stronie rzeki, począwszy od Kozielca, dalej: na Talerzyku, za cmentarzem w Grucznie, szpitalem w Świeciu, osiedlu Nadwiślańskim w Nowem oraz w Borównie, po prawej stronie Wisły. - Ta ostatnia inwestycja jest najbliższa realizacji, pozostałe wymagają jeszcze uzgodnień. Np. na Talerzyku - z delegaturą ochrony zabytków w Bydgoszczy - informuje Jarosław Pająkowski, dyrektor parków.
Będą zadaszone
Zamysł jest taki, żeby w przyszłym roku powstały pierwsze dwa punkty widokowe. - Chcemy sprawdzić, jak spiszą się konstrukcje. Będą drewniane, zadaszone, o powierzchni pięć na pięć metrów, wyniesione ponad grunt na wysokość około półtora metra - opowiada Pająkowski.
Zadanie będzie finansowane przez Unię Europejską, w ramach programu rozwój usług turystycznych w oparciu o zasoby przyrodnicze. Sprzyja mu pomysł utworzenia, przy platformie w Kozielcu, kolejnego rezerwatu przyrody w Dolinie Dolnej Wisły. - Rośnie tam rzadki w Polsce, objęty ścisłą ochroną, len austriacki - wyjaśnia Pająkowski.
Jeżeli nie będzie przeszkód, wszystkie sześć platform zostanie oddanych do użytku turystom w 2013 r. Ich budowa wpisze się w uruchomienie nadwiślańskiej ścieżki rowerowej, której najnowszy odcinek będzie wieść wzdłuż remontowanego wału przeciwpowodziowego Sartowice - Nowe.