Wystawa "Galaktyka Gutenberga. Inkunabuły ze zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie" obejmuje trzydzieści trzy najcenniejsze inkunabuły, czyli pierwsze druki wytworzone do roku 1500. Tytuł ekspozycji nawiązuje do książki Herberta Marshalla McLuhana "Galaktyka Gutenberga" z 1962 roku, który uznał, że czcionka drukarska przyczyniła się do rozwoju państw narodowych.
W Muzeum Uniwersyteckim można również oglądać faksymile najcenniejszej na świecie książki czterdziestodwuwierszowej "Biblii", wydanej przez Johannesa Gutenberga w roku 1455.
Do naszych czasów zachowało się tylko 48 egzemplarzy pierwszej drukowanej książki, z czego jeden w Polsce, w Pelplinie.
- Pelpliński egzemplarz "Biblii" składa się z dwóch woluminów, w oryginalnej XV-wiecznej oprawie wykonanej przez słynnego introligatora, mistrza Henryka Costera z Lubeki. Biblia zawiera łaciński tekst wszystkich Ksiąg Pisma świętego w tłumaczeniu św. Hieronima oraz jego komentarze i prologi. Egzemplarz pelpliński należy do najcenniejszych. Na marginesie, pod lewą szpaltą, na 46 stronie I tomu widoczna jest plama o wymiarach 25 x 7 mm. Jest ona odbiciem kształtu czcionki, która wypadła w trakcie pracy z rąk zecera. Ślad ten umożliwił rekonstrukcję czcionki warsztatu Gutenberga - wyjaśniają kuratorzy wystawy dr Krzysztof Nierzwicki oraz Sławomir Majoch.
W 1987 jedna z "Biblii" została sprzedana w Nowym Jorku za rekordową kwotę 5,39 mln dolarów.
Wystawę przygotowano w związku z wydaniem książki prof. Janusza Tondela "Inkunabuły" w zbiorach biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz realizacją projektu "Incunabula". Autor monografii został nagrodzony za nią przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego nagrodą indywidualną II stopnia.
Wystawę można oglądać do 15 listopada, od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00 oraz w ten weekend w siedzibie Muzeum Uniwersyteckiego w Collegium Maximum przy placu Rapackiego 1.