Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze smaki są z lasu. Z Kujaw i Pomorza może zasmakować wytrawny dip z mirabelki

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne - owoce czy zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny, to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio” - zachwalają Lasy Państwowe.
- Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne - owoce czy zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny, to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio” - zachwalają Lasy Państwowe. Paweł Dubiel
Rusza ogólnopolski konkurs Lasów Państwowych „Natura od kuchni” skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich. Do 5 tys. zł trafi do organizacji, które przygotują najciekawsze propozycje wypromowania zdrowej żywności z polskich lasów. Najlepsze przepisy trafią do książki kucharskiej. Gospodynie z naszego regionu już mają ciekawe pomysły.

- Najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las – zachwala Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. - Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne - owoce czy zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny, to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio”. Uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu. Wciąż jednak leśne produkty pozostają dla wielu mało znane, a dania z dziczyzny to już dla niektórych wręcz wiedza tajemna.

Konkurs „Natura od kuchni” ma to zmienić

Z pomocą Kół Gospodyń Wiejskich Lasy Państwowe chcą upowszechnić wiedzę o żywności pochodzenia leśnego.

– Kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich to liderki w swoich lokalnych społecznościach. Dynamiczne i poszukujące, odmieniają wizerunek współczesnej wsi. Wierzę, że dzięki ich wsparciu zdołamy upowszechnić wiedzę o leśnych kulinariach, a zarazem o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej – wyjaśnia Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Konkurs będzie premiować kreatywne pomysły, tak aby dotrzeć z promocją zdrowego leśnego odżywiania do jak najszerszego grona Polaków.

Jak zauważa Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka:
- W świecie, w którym postępuje globalizacja, akcje typu „Natura od kuchni” są szczególnie ważne i potrzebne, by nie zgubić tego, co stanowi istotę i wyróżnik każdego kraju: tradycji. Atutem naszego kraju są piękne lasy i wspaniałe bogactwo form korzystania z ich darów. Program Lasów Państwowych łączy tradycję z nowoczesnością – promocję lasów, zdrowego trybu życia i naturalnych produktów pochodzenia leśnego – dodaje wiceminister.

Chętnie popracuję na dziczyźnie

Renata Osojca z Koła Gospodyń Wiejskich Topolanki z Topolna w powiecie świeckim akurat korzysta z darów lasu.
– Zbieram na obrzeżach lasu mirabelki i przetwarzam je na pyszne kompoty i wytrawne dipy do mięs. Z darów lasu można stworzyć wiele wspaniałych potraw, pomysł na taki konkurs jest świetny.

Pani Renata znana jest z brukwianki na gęsinie oraz okrasy i pasztetu z gęsi. Zebrała za nie liczne nagrody.

- Chętnie bym popracowała na dziczyźnie, bo miałam okazję tylko raz. Gotowałam zrazy z sarniny. To suche, delikatne mięso, odpowiednie do dania w sosie. Niestety, dziczyzna, podobnie jak gęsina, z trudem walczą z wieprzowiną i drobiem o uznanie na polskich stołach. Mam nadzieję, że w przyszłości dostęp do dziczyzny będzie większy.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba zaprezentować pomysły na działania promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego. Może to być np. organizacja stoiska popularyzującego produkty runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu. Pod uwagę brane będą także zajęcia dla dzieci, m. in. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności.

Na laureatów czeka dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł netto.
Po zakończeniu konkursu organizator planuje zebrać i wydać w publikacji „Dzika kuchnia. Dobre z lasu” - najlepsze regionalne, domowe przepisy wykorzystujące leśne produkty. Wyjątkowa książka kucharska z lokalnymi przepisami wiejskich gospodyń będzie dostępna m.in. w formie darmowego pliku pdf, do pobrania ze strony Lasów Państwowych.
Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2022 r.

Statystyczny Polak zjada rocznie od 0,05 do 0,15 kg dziczyzny

Lasy Państwowe są właścicielem marki „Dobre z Lasu”, za pomocą której promują zdrową żywność pochodzącą z polskich lasów, czyli dziczyznę, miody oraz płody runa leśnego. Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności, korzystając z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Marka „Dobre z Lasu” firmuje produkty pochodzące z lokalnych źródeł i wspiera rynek przetwórstwa leśnych produktów niedrzewnych. Więcej na ten temat pod adresem: www.dobrezlasu.pl

Program promuje m. in. dziczyznę, która niezbyt często gościła na polskich stołach, za to jest eksportowym hitem. Rocznie statystyczny Polak zjadał zaledwie od 0,05 do 0,15 kg tego mięsa, choć eksperci podkreślają, że dziczyznę na tle jakości żywieniowej innych mięs wyróżnia: dużo więcej łatwostrawnego białka, mniejsza ilość tłuszczu, mniej cholesterolu oraz więcej witamin z grupy B, potasu, fosforu, cynku, magnezu, a przede wszystkim żelaza. Jest to produkt mniej kaloryczny, a więc bardziej dietetyczny. W Polsce na liście zwierząt łownych umieszczonych jest 31 gatunków. Podstawowe źródło dziczyzny stanowią jelenie, sarny i dziki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska