https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsza nagroda

(bog)
?Nordost? - trzy aktorki Teatru Polskiego przedstawiają trzy  relacje napadu na moskiewski Teatr na Dubrowce
?Nordost? - trzy aktorki Teatru Polskiego przedstawiają trzy relacje napadu na moskiewski Teatr na Dubrowce Fot. Wojciech Wieszok
Najważniejsza nagroda szczecińskiego festiwalu teatralnego "Kontrapunkt" przypadła bydgoskiej sztuce.

NimbusSanLCE;

23 października 2002 roku świat obiegła wstrząsająca wiadomość - czeczeńskie komando zaatakowało moskiewski teatr na Dubrowce. Terroryści wzięli do niewoli ponad 800 widzów, którzy oglądali musical "Nord-Ost". Dramat zakładników trwał 57 godzin i zakończył się szturmem rosyjskich komandosów. Zginęli wszyscy napastnicy. Gaz, którego użyli antyterroryści, zabił też 125 zakładników.

Zarówno samej akcji, jak i przygotowaniom do niej, towarzyszyło wiele, do tej pory niewyjaśnionych pytań. Większość z nich stała się inspiracją dla Torstena Buchsteinera, niemieckiego dramatopisarza, który na podstawie wydarzeń z 2002 roku napisał sztukę "Nordost". Pokusił się w niej o wskazanie genezy terroryzmu.

Bydgoski spektakl, na podstawie sztuki Buchsteinera, wyreżyserowała mieszkająca w Niemczech Grażyna Kania. - Sztuka ma nietypową formę - mówi. - Składa się z monologów, które łączą się w bardziej skomplikowane formy - dialogi i trialogi. Do tego tylko w jednym akcie czas akcji pokrywa się z wydarzeniami na Dubrowce. W pozostałych akcja toczy się w czasach współczesnych.

Spektakl pokazano podczas Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie. W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu ogłoszono wyniki. - "Nordost" zdobyło jedną z najważniejszych nagród festiwalu, którą w trakcie głosowania przyznaje publiczność - mówi Anna Garlicka, dyrektor festiwalu.

Zadowolona ekipa Teatru Polskiego nie ma jednak za dużo czasu na świętowanie. Już w czwartek " Nordost" zostanie wystawione podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych.

NORDOST

Bohaterkami sztuki "Nordost" są trzy kobiety. Los wszystkich splata się podczas tragicznych wydarzeń związanych z atakiem czeczeńskiego komanda na moskiewski Teatr na Dubrowce. Zura, którą gra Dominika Biernat, to tzw. czarna wdowa, czeczeńska terrorystka-samobójczyni. Tamara, w tej roli Anita Sokołowska, jest Łotyszką i jako pomoc lekarska bierze udział w akcji na zewnątrz teatru. Dzięki znajomościom może być bliżej mamy i córki, które są przetrzymywane w teatrze. Natomiast grana przez Beatę Bandurską Olga jest wychowaną na rosyjskiej propagandzie księgową. Mieszka w Moskwie i podczas ataku terrorystów przebywa z mężem i córką na widowni teatru. Dzięki Zurze, Oldze i Tamarze widzowie poznają trzy dokładne relacje tragicznych wydarzeń z października 2002 roku.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska