Nie chcą polowań na swoich działkach, więc składają oświadczenia w starostwach. Myśliwi mówią, że szanują te decyzje

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Jeśli np. dziki wyrządzą szkody na polu osoby, która złożyła w starostwie oświadczenie o zakazie wykonywania polowania, to nie otrzyma ona ewentualnego odszkodowania
Jeśli np. dziki wyrządzą szkody na polu osoby, która złożyła w starostwie oświadczenie o zakazie wykonywania polowania, to nie otrzyma ona ewentualnego odszkodowania Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może w starostwie złożyć oświadczenie o zakazie wykonywania polowania na jego terenie. Nieliczni z tego korzystają. Niektórzy chcieliby to zrobić, ale obawiają się konsekwencji.

- Chętnie bym złożył takie oświadczenie, ale ze względu na szkody wyrządzane przez dziką zwierzynę, wolę tego nie robić - mówi rolnik z Kujaw. - Bo uprawiam między innymi kukurydzę i dziki robią sporo strat. Gdybym zdecydował się na wprowadzenie zakazu na moich gruntach, to nie miałbym szansy na ewentualne odszkodowanie - dodaje.

Polska duma – gęś biała kołudzka

- W Polsce złożono już 1000 takich oświadczeń - informuje Tomasz Zdrojewski, rzecznik koalicji Niech Żyją! Dodaje, że o tym jak ustanowić taki zakaz na swojej działce, informuje Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” na stronie https://zakazpolowania.pl.

Oświadczenia do starosty, podpis w obecności urzędnika

ODE „Źródła” wyjaśnia, że „od 1 kwietnia 2018 r. obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo łowieckie. Zgodnie z art. 27b właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może zakazać wykonywania polowania na swojej nieruchomości po prostu poprzez złożenie Staroście oświadczenia. Nie trzeba podawać powodu takiej decyzji.”

To też może Cię zainteresować

W Kujawsko- Pomorskiem takie oświadczenia też są składane, chociaż nie ma ich dużo.

Karol Eichberger, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie, poinformował, że do tutejszego urzędu złożono tylko 1 oświadczenie (w tym roku) o zakazie wykonywania polowania na nieruchomościach wchodzących w skład obwodu łowieckiego.

- W minionym roku wpłynęły dwa oświadczenia, w tym także dwa podpisano w obecności starosty lub jego przedstawiciela - mówi Mariusz Stężewski, dyr. Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy. Bo w Prawie łowieckim zapisano, że starosta „jest zobowiązany do nieodpłatnego poświadczania własnoręczności podpisu właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego na oświadczeniu lub cofnięciu oświadczenia.” Zatem bez złożenia podpisu w urzędzie, zakazu polowania nie będzie.

Nie chcą widzieć myśliwych na swoich działkach

Zdaniem dyr. Stężewskiego, takie oświadczenia składają najczęściej osoby, które przeprowadzają się z miasta na wieś i nie chcą myśliwych na swoich działkach. - My ich nie oceniamy. Szanujemy decyzje, o których informujemy dzierżawców obwodów łowieckich - dodaje dyrektor z bydgoskiego starostwa.

- My także szanujemy takie decyzje - zapewnia Piotr Pawlikowski, przewodniczący Zarządu Okręgowego, Łowczy Okręgowy w Toruniu, który jest również rolnikiem. - Wiem, że najczęściej chodzi o kwestie światopoglądowe. W naszym okręgu - który obejmuje byłe województwo toruńskie oraz powiat nowomiejski - wiemy o czterech oświadczeniach. Na taki krok rolnicy decydują się sporadycznie, tym bardziej, że w przypadku zakazu polowania nie ma możliwości ubiegania się o odszkodowania za straty wyrządzane nie tylko przez zwierzynę łowną, ale także te chronione.

To też może Cię zainteresować

- Przyroda rządzi się własnymi prawami, nie uznaje granic - zauważa Grzegorz Wiśniewski, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ Włocławek, Łowczy Okręgowy, który słyszał o pięciu oświadczeniach w ich okręgu.

Jego zdaniem, zakazy polowań mogą utrudnić ochronę upraw sąsiadów tych osób, które złożyły oświadczenia w starostwach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie