
Sprawdź jakie schorzenia objawiają się ciągłą ochotą na cukier! Szczegóły wyjaśniamy na kolejnych slajdach.

Nadmierny stres, trauma i depresja
Wiele osób sięga po słodycze kiedy są smutne, czy zestresowane. Zjedzenie batonika lub czekolady poprawia im nastrój i pozwala zapomnieć o problemach. Jednak regulowanie samopoczucia jedzeniem jest bardzo niezdrowe i może być objawem depresji, czy nieprzerobionej traumy czy choćby nadmiernego stresu. Tutaj najbardziej pomocna będzie psychoterapia.

Zaburzenia snu
Bezsenność, czy częste wybudzanie się w nocy sprawia, że stale czujemy się przemęczeni, bez sił. Wtedy wiele osób sięga po słodkości by szybko dodać sobie energii i poczuć się lepiej. Działa to jak sprzężenie zwrotne, ponieważ nadmiar cukru w diecie niekorzystnie wpływa na jakość snu. Zadbaj o higienę snu, kładź się wcześniej spać, a przed pójściem do łóżka nie sięgaj po słodkie przysmaki.

Zaburzenia insulinowe
Stała ochota na słodycze może być objawem różnych zaburzeń w gospodarce cukrowo-insulinowe, z których najczęstsza jest insulinoodporność. Warto zatem wykonać krzywą cukrową czy badanie stężenia glukozy we krwi. W początkowym stadium chorób często wystarczy zmiana stylu życia i diety by poczuć się lepiej.