Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszyscy muszą

Agnieszka Romanowicz
Partnerstwo, seksualność, antykoncepcja - warto, żeby wkraczający w dorosłość byli w tych pojęciach zorientowani
Partnerstwo, seksualność, antykoncepcja - warto, żeby wkraczający w dorosłość byli w tych pojęciach zorientowani Fot. Andrzej Bartniak
Gimnazjaliści klas drugich i trzecich migają się od lekcji wychowania do życia w rodzinie. Niepotrzebnie, bo w ich wieku wiedza seksualna jest szczególnie potrzebna.

- Syn podstawił mi pod nos deklarację uczestnictwa w lekcji wychowania do życia w rodzinie. Powiedział, żebym go zwolniła z tych zajęć, bo i tak nikt w nich nie uczestniczy. Po co zatem je zorganizowano? - dopytuje mama gimnazjalisty.

Nie wszyscy muszą

Wychowanie do życia w rodzinie odbywa się w ramach wiedzy o społeczeństwie. Zajmuje połowę semestru. To szkoły decydują, w którym półroczu zrealizują program WDŻ.

Warto dodać, że w pierwszych klasach gimnazjum jest to przedmiot obowiązkowy. - To skutek reformy. W efekcie, pierwszoklasiści muszą się uczyć WDŻ, mimo że drugo i trzecioklasiści niekoniecznie. Zwłaszcza wtedy, gdy nie godzą się na to ich rodzice - wyjaśnia Małgorzata Pokrzywińska, dyrektor Gimnazjum w Michalu koło Dragacza.

Wolą grać w piłkę

Tam WDŻ odbędzie się w drugim semestrze. -W pierwszym, podczas wywiadówek, porozmawiamy z rodzicami. Wyjaśnimy im, w czym rzecz - zapowiada Pokrzywińska.

Tej samej metody wypróbuje Arkadiusz Kujawski, dyrektor Gimnazjum w Grucznie. - Zorientowaliśmy się, że niektórzy chłopcy cwaniakują. Mówią rodzicom, że nikt nie chodzi na WDŻ, a wtedy rodzice machinalnie podpisują zwolnienie z lekcji. Chłopaki się cieszą, bo wolą w tym czasie pograć w piłkę. Powiemy o tym rodzicom jutro, podczas pierwszej w tym roku szkolnym wywiadówki - zapowiada dyrektor. Dodaje przy tym, że nauczycielka WDŻ w ich szkole jest do przedmiotu dobrze przygotowana. - Ukończyła w tym celu studia podyplomowe - podkreśla Kujawski.

Ulga dla rodziców

Kompetencje nauczycieli, a przede wszystkim czas, który poświęcają uczniom w zakresie WDŻ są warte wykorzystania. - Tym bardziej, że to zajęcia luźne i bardzo pożyteczne - zauważa Waldemar Fura, szef oświaty w gminie Świecie. - Podczas dyskusji w kraju pojawiły się wątpliwości co do edukacji seksualnej w ramach WDŻ. Myślę jednak, że młodzieży gimnazjalnej bardzo się ona przyda. Niewielu rodziców potrafi wziąć na siebie ten trud.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska