Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej
Aleksander Rowiński urodził się 9 marca 1931 roku w Częstochowie. Ukończył tamtejsze IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza, a potem studiował na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1953 r. Rok później podjął pracę w Dzienniku Zachodnim, następnie był sekretarzem redakcji "Przemiany" w Katowicach. Po powrocie do Warszawy zatrudnił się w tygodniku " Kultura ", później w " Prawie i Życiu ". Współpracował pisząc reportaże z wieloma czasopismami, w tym z "Życiem Literackim" i "Perspektywami". W latach 1955-1963 był członkiem Klubu Krzywego Koła, a od 1961 r. członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1975 r. należał również do Związku Literatów Polskich, a w latach 1990-1998 był członkiem Prezydium Zarządu Głównego.
W Inowrocławiu zmarł Aleksander Rowiński
Aleksander Rowiński to współtwórca polskiej szkoły reportażu. On też był inicjatorem wydawania bardzo popularnej w latach 80. książkowej serii "Ekspres reporterów". W 1980 r. organizował i był pierwszym redaktorem tygodnika " Przegląd Tygodniowy". Od roku 1987 organizował tzw. Oficynę Literatów " Rój '' sp.z.o.o. Przez 8 lat wydawał miesięcznik pokładowy "Kalejdoscope" dla PLL LOT, którego był redaktorem naczelnym.
Aleksander Rowiński był autorem wielu książek, m.in. "Świat się kończy", "Pod biało-czerwoną banderą", "Anioły Warszawy", "W lepszym towarzystwie", "Szpakami karmieni", Cofnij wskazówkę zegara". Otrzymywał liczne nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Literatów Polskich, m.in. nagrody im. Witolda Hulewicza.
Aleksander Rowiński zmarł 20 listopada 2021 r. w Inowrocławiu.
