Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny czad, fotowoltaika i piec

Karolina Rokitnicka
Podczas narady przypomniano o zasadach bezpiecznego użytkowania budynków.
Podczas narady przypomniano o zasadach bezpiecznego użytkowania budynków. Karolina Rokitnicka
Zarządcy i właściciele nieruchomości, przedstawiciele urzędów oraz służb bezpieczeństwa spotkali się wczoraj w komendzie straży pożarnej, by podjąć dyskusję na temat bezpiecznego użytkowania budynków.

Poruszono trzy zagadnienia: zatrucia tlenkiem węgla, instalacje fotowoltaiczne oraz palenie w piecach.

- Wielu zdarzeń można uniknąć, jeśli będzie się przestrzegało pewnych zasad. Celem narady jest przede wszystkim prewencja – mówi komendant PSP Paweł Warlikowski.

W naszym powiecie dochodziło do podtruć tlenkiem węgla, ale na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Największe stężenie tlenku węgla odnotowano w budynku przy ul. Toruńskiej. - Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, dlatego trudny do wykrycia. Powstaje m.in. przy niepełnym spalaniu paliw, ale także plastiku, gdy brakuje tlenu. Szczególnie jest niebezpieczny w szczelnych pomieszczeniach i tam, gdzie jest kiepska wentylacja – wyjaśnia Karol Cachnij z PSP.

Podczas narady przypomniano o zasadach bezpiecznego użytkowania budynków. Gdy są one ogrzewane paliwami stałymi należy czyścic przewody dymowe co 3 miesiące, w przypadku paliw płynnych – co pół roku. Wentylacje sprawdzamy raz w roku. - Ubezpieczyciele weryfikują czy czyszczenia i przeglądy były robione. Gdy brakuje dokumentów, mogą odmówić wypłaty odszkodowania – dodaje Cachnij.

Podczas narady zwrócono także uwagę na zagadnienia związane z fotowoltaiką. W przypadku pożaru strażacy odłączają zasilanie sieci energetycznej. Jednak urządzenia fotowoltaiczne cały czas generują napięcie, jest więc ryzyko porażenia prądem. - Rozwiązaniem jest montaż optymizerów mocy, które w takich awaryjnych sytuacjach obniżą napięcie do bezpiecznego poziomu – uważa Karol Cachnij.

Takie rozwiązania wiążą się z dodatkowymi kosztami.
- Jeżeli inwestor i projekt przewiduje montaż takich urządzeń, to je instalujemy. Koszt to około 300 zł dla jednego modułu. Jednak nie ma przepisów, które precyzyjnie określają, że konieczne jest stosowanie optymizerów czy mikoinwenterów. To tak naprawdę kwestia woli zamawiającego – wyjaśnia Roman Klugiewicz z firmy Panel-Metal w Białkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska