Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedobór kwasu foliowego - objawy. Symptomy niedoboru witaminy B9 mogą być nietypowe

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
Kwas foliowy to inaczej witamina B9. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwas foliowy wpływa na pracę układu nerwowego, krwiotwórczego, sercowo-naczyniowego, jest niezbędny do wzrostu komórek, bierze udział w neuroprzekaźnictwie. Niektóre objawy niedoboru kwasu foliowego mogą być nietypowe i można je łatwo pomylić z objawami innych chorób, a nawet z przemęczeniem. Zobacz, jakie objawy świadczą o zbyt niskim poziomie witaminy B9 w organizmie. Na te symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Kwas foliowy czyli witamina B9

Kwas foliowy to syntetyczna forma witaminy B9. Organizm sam nie wytwarza witaminy B9 i dlatego musi ona być dostarczana wraz z pożywieniem. Kwas foliowy czyli "sztuczna" witamina B9 nie jest tak wrażliwy na obróbkę termiczną, jak naturalna witamina B9, a w dodatku przyswaja się znacznie lepiej niż witamina B9: poziom przyswajania wynosi 50 – 80 proc. dla witaminy B9, oraz 100 proc. dla kwasu foliowego.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B9 to 200-300 µg na dobę dla dzieci (w zależności od wieku), 400 µg na dobę dla młodzieży i dorosłych.

Kwas foliowy - za co odpowiada?

Kwas foliowy bierze udział w procesach syntezy i naprawy DNA, reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek w organizmie. Dlatego też jest tak ważny dla kobiet planujących zajść w ciążę oraz ciężarnych - niedobór może spowodować poważne wady rozwojowe płodu. Witamina B9 pełni funkcje krwiotwórcze, między innymi odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek. Niedobór tej witaminy może powodować anemię. Uważa się również, że kwas foliowy ma działanie antynowotworowe (m.in. obniża ryzyko występowania raka szyjki macicy). Kwas foliowy pełni bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy układu nerwowego. Bierze udział m.in. w syntezie neuroprzekaźników. Niedobór kwasu foliowego stwierdza się u osób z chorobą Alzheimera i depresją.

Niedobór kwasu foliowego - przyczyny

U osób zdrowych najczęstszą przyczyną niedoboru kwasu foliowego jest niewłaściwa dieta - uboga w warzywa i owoce, za to bogata w wysoko przetworzone produkty, takie jak napoje gazowane, słone przekąski (chipsy, krakersy, paluszki), dania fast food, zupy, dania i sosy w proszku, słodycze, słodzone płatki śniadaniowe, dosładzany nabiał (jogurty owocowe), dania gotowe do odgrzania w mikrofalówce, konserwy, chipsy, frytki itp.

Te produkty są bogate w foliany

Zdrowym źródłem kwasu foliowego są:

  • świeże warzywa: brokuł, szpinak, buraki, sałata, kapusta, groszek zielony, rośliny strączkowe, jarmuż, brukselka, natka pietruszki,
  • świeże owoce: kiwi, maliny, pomarańcze,
  • orzechy, nasiona słonecznika,
  • ziarna zbóż,
  • jaja kurze.

Niedobór kwasu foliowego - objawy mogą być nietypowe

Zobacz, jakie są najczęstsze objawy niedoboru kwasu foliowego. Niektóre z nich są nietypowe i mogą zostać pomylone z objawami innych schorzeń i dolegliwości. Sprawdź teraz w naszej galerii objawy niedoboru witaminy B9.


Mamy dla Ciebie kilka ciekawych tekstów. Zobacz!
TAKI MANICURE ODMŁADZA DŁONIE - najlepsze kolory paznokci dla kobiet
NIEDOBÓR WITAMINY D3 - OBJAWY. Takie symptomy wskazują, że masz za mało witaminy D3
ZIELONA HERBATA - TAKIE SĄ SKUTKI PICIA ZIELONEJ HERBATY. To się dzieje z organizmem, gdy pijesz ten napój
TE ZNAKI ZODIAKU CZEKAJĄ W LISTOPADZIE PIENIĄDZE! Oto nowy horoskop finansowy od wróżki Azalii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska