Tibor Navracsics mówił o niedoborze wody, który dotyka ponad 10 proc. ludności Europy prezentując "Atlas miejskich zasobów wodnych w Europie" opublikowany pod koniec kwietnia przez Komisję Europejską.
Jak pod względem wody wygląda nasz region? W 2015 r. zużycie wody na jednego mieszkańca w gospodarstwach domowych Kujawsko-Pomorskiego wynosiło 34,0 m3 (4 w kolejności malejącej zużycie według województw, po mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim), wynika z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
"Atlas..." jest pierwszą taką publikacją, która przedstawia, w jaki sposób różne warianty gospodarki wodnej, a także gospodarowanie odpadami, zmiana klimatu czy preferencje żywieniowe wpływają na wykorzystywanie wody w miastach.
Karmenu Vella, komisarz do spraw środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa: - Woda jest niezastąpionym zasobem dla całego społeczeństwa, ale jest to zasób odnawialny, tylko jeżeli będziemy dobrze nim gospodarować. Ponieważ w miastach mieszka trzy czwarte obywateli UE, nie mamy innego wyjścia, jak prowadzić mądrą gospodarkę wodną, aby lepiej wykorzystywać ten cenny zasób. Stanowcze kroki w zakresie gospodarowania wodą mają również zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów programu działań na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju do roku 2030 zarówno w UE, jak i na szczeblu międzynarodowym.
Zdrowszy i mniej bogaty w mięso sposób odżywiania mógłby umożliwić zaoszczędzenie aż 30–40 proc. wody obecnie zużywanej do produkcji żywności.
Bezpłatna wersja PDF jest dostępna na stronie unijnej: Atlas miejskich zasobów wodnych w Europie
Publikacje przedstawiono 27 kwietnia w trakcie zorganizowanego w Valletcie przez rząd Malty spotkania ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę wodną z 43 przedstawicielami Unii dla Śródziemnomorza. Atlas jest jednym z wyników projektu BlueSCities, finansowanego w ramach programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020.