Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze kroki w stronę Matki Natury. Nasze wody będą renaturalizowane. Na pierwszy ogień Jezioro Żnińskie Małe

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kajakarze na Jeziorze Żnińskim Małym, które do roku 2027 ma być przywrócone naturze.
Kajakarze na Jeziorze Żnińskim Małym, które do roku 2027 ma być przywrócone naturze. Marek Weckwerth
To o co walczą od lat organizacje ekologiczne, powoli i w bólach zaczyna się dziać – państwo przywraca rzeki naturze. To długi proces i na razie w bardzo ograniczonym zakresie, ale pierwsze kroki są już robione.

- W naszych planach do roku 2027, w ramach dostosowania do zmian klimatu, jest między innymi renaturalizacja Jeziora Żnińskiego Małego, przywrócenie naturalnego przepływu, oraz nasadzenie drzew i innej roślinności w kilkumetrowym pasie otulającym jezioro, co nieco zmniejszy presję ze strony rolnictwa - wyjaśnia mam Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) „Wody Polskie” w Bydgoszczy.

Wokół Jeziora Żnińskiego Małego tylko pola uprawne...

Cały ciąg znajdujących się na Pałukach Jezior Żnińskich pozbawiony jest otuliny leśnej, co wynika z uwarunkowań historycznych, pozyskiwania drzewna na potrzeby rozwijającego się już od przedhistorycznych czasów osadnictwa (kultura łużycka i budowa grodów w Biskupinie czy Sobiejuchach), a później w dobie tworzenia Polski pierwszych Piastów.

To też może Cię zainteresować

Na ogołoconych z lasów terenach rozwinęło się rolnictwo i tak jest do dziś, co poza pozytywami (produkcja żywności i źródło utrzymania miejscowej ludności) daje też skutki negatywne – spływ fosforanów z pól do jezior i łączącej je rzeki – Gąsawki, dopływu Starej Noteci Rynarzewskiej.

- Na razie dokładnie nie wiadomo jak przeprowadzimy proces przywrócenia naturalnego przepływu między jeziorami. Te bowiem są podpiętrzone, aby utrzymywać właściwy poziom. To wymaga jeszcze analiz – dodaje Edyta Rynkiewicz.

W przypadku Jeziora Żnińskiego Małego za priorytet uznano przywrócenie naturalnego cyklu wahań i przepływów przez ten akwen. Chodzi też o przywrócenie ciągłości hydromorfologicznej i ekologicznej; o poprawę różnorodności i odtwarzanie siedlisk w obrębie misy jeziornej oraz strefy brzegowej.

To zadanie ma się odbyć pilotażowo w ramach Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych.

W planach jest także rzeka Płociczna

Prócz wspomnianego jeziora, RZGW w Bydgoszczy wytypował do renaturalizacji także rzekę Płociczną do ujścia do Runicy na Pojezierzu Wałeckim (to również obszar wodny administrowany przez Bydgoszcz).

Potrzeba renaturalizacji rzeki wynika bezpośrednio z obowiązku spełnienia celów środowiskowych, w tym osiągnięcia dobrego stanu ekologicznego i zapewnienie drożności cieku dla migracji ichtiofauny.

W górnym biegu Płociczny planuje się: zaniechanie, ograniczenie lub modyfikacja wykaszania roślin z dna, odnawianie starorzeczy, likwidacja lub udrożnienie przegród poprzecznych, przebudowa przepustów, nasadzanie drzew i krzewów w strefie brzegowej.
Te zadania są również wpisane do drugiej aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami, które weszły w życie 24 lutego 2023 roku (rozporządzeniem ministra infrastruktury z 16 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry).

Więcej natury w rzekach

RZGW w Bydgoszczy baczniej się teraz przygląda tzw. wszystkim zadaniom utrzymaniowym rzek i wtedy, gdy nie jest to konieczne, nie zleca koszenia wodnej roślinności.

To po to, aby utrzymać w miarę naturalne życie w wodzie, zatrzymać jej więcej w korycie rzeki. Urzędnicy zdają sobie jednak sprawę, że bujna roślinność wodna spiętrza wodę i czasem powoduje podtopienia okolicznych pól, a to powoduje protesty rolników. Trzeba więc zachować równowagę między naturą a gospodarką rolną.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska