
Bladość i łamliwe paznokcie - to objawy niedoboru żelaza
ŁAMLIWE PAZNOKCIE I BLADA SKÓRA
Łamliwe paznokcie i blada skóra mogą być kolejnym częstym skutkiem niedoboru żelaza. To jest reakcja organizmu na anemię. Jak wyjaśniają eksperci, z powodu anemii na paznokciach może rozwinąć się koilonychia (syndrom paznokci łyżeczkowatych lub wklęśnięcie płytki paznokciowej), powodująca ich łamliwość. Blady odcień skóry wynika z braku hemoglobiny w czerwonych krwinkach, co powoduje, że skóra wygląda na bledszą.

Osłabienie mięśni - to jeden z objawów niedoboru żelaza
OSŁABIENIE MIĘŚNI
Szczególnie dla sportowców wytrzymałościowych dostarczanie wystarczającej ilości żelaza ma ogromne znaczenie. Niski poziom żelaza w organizmie może prowadzić do upośledzenia funkcji mięśni i ograniczonej wydolności tlenowej, a także może mieć wpływ na wydajność i regenerację.

Zawroty głowy - to jeden z częstych objawów niedoboru żelaza
ZAWROTY GŁOWY
Przy niedoborach żelaza mogą się pojawić zawroty głowy, ponieważ mózg nie otrzymuje tlenu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór żelaza często może imitować inne dolegliwości, dlatego nie zawsze łatwo jest postawić diagnozę. Jeśli obawiasz się, że masz niedobór, lekarz może wykonać badanie laboratoryjne.

Zapalenie języka to objaw niskiego poziomu żelaza
ZAPALENIE JĘZYKA
Jednym z objawów niskiego poziomu żelaza może być zanikowe zapalenie języka, które objawia się obrzękiem i wygładzeniem jego powierzchni. Może to powodować problemy z żuciem, połykaniem czy mówieniem. Przy niedoborze żelaza pojawia się również suchość i pieczenie w jamie ustnej. Zmniejszony poziom żelaza we krwi może skutkować niskim poziomem mioglobiny – białka w czerwonych krwinkach, które jest ważne dla zdrowia mięśni, w tym tkanki mięśniowej języka.