Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieoprocentowane raty - szansa na pomoc dla producentów mleka

lucyna.talaska@...
Krowy dały za dużo mleka w ostatnim roku kwotowym, więc niektórzy rolnicy będą musieli zapłacić kary zwane opłatami
Krowy dały za dużo mleka w ostatnim roku kwotowym, więc niektórzy rolnicy będą musieli zapłacić kary zwane opłatami Lucyna Talaśka-Klich
- Była mowa o rozłożeniu na trzy lata kar za przekroczenia kwot mlecznych. Komu te raty zostaną rozłożone - rolnikowi czy spółdzielni? - pyta gospodarz z pow. radziejowskiego, który przekroczył limit.

Dariusz Mamiński, radca ministra rolnictwa informuje, że do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów został przedłożony projekt rozporządzenia "w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadania dotyczącego rozkładania na raty opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015."

Pomoc na wniosek

Radca wyjaśnia, że w tym rozporządzeniu "proponuje się udzielanie producentom mleka pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie w formie  rozłożenia na nieoprocentowane raty wpłaty należnej opłaty."
Pomoc ta będzie przyznawana "na wniosek producenta mleka złożony na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARR na jej stronie internetowej." Dariusz Mamiński dodaje, że podmioty skupujące będą obowiązane przekazać otrzymaną kwotę, (jednak nie mniejszą niż wynikającą z decyzji), na rachunek bankowy oddziału agencji do 30 września 2015 roku, 30 września 2016 roku i 30 września 2017 roku.
-  Góra urodziła mysz! -  uważa rolnik z pow. radziejowskiego. - Ta pomoc jest spóźniona co najmniej o pół roku. Mleczarnia już ściągnęła ode mnie pieniądze na karę. Niejedna firma skupująca robi z rolnikami co chce! Czy mleczarnie mają prawo pobierać zaliczki na poczet kar?

6% może wynieść przekroczenie przez Polskę kwoty krajowej dostaw w 2014/2015 roku

"Departament Rynków Rolnych uprzejmie informuje, że obowiązek potrącania przez podmioty skupujące zaliczek na poczet opłaty został uchylony ustawą z 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz ustawy o zmianie ustawy o  organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. poz. 574)" - odpowiedział zespół prasowy ministerstwa rolnictwa.  "Powyższe nie wyklucza jednak potrącania zaliczek na poczet opłaty na podstawie indywidualnych ustaleń pomiędzy podmiotem skupującym a producentem mleka."

Fundusz nie pożyczy

- Pula pomocy de minimis na gospodarstwo to 15 tysięcy euro, więc nie powinno się jej przeznaczać także na pomoc dla producentów mleka  - ocenia Janusz Walczak, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Klęsk takich jak susza jest coraz więcej, na wszystko pieniędzy z tej puli nie wystarczy! 

Czy jest szansa, by z Funduszu Promocji Mleka "pożyczyć" pieniądze na kary?  - pytają rolnicy. Departament Rynków Rolnych wyjaśnia, że "Fundusz Promocji Mleka nie służy realizacji potrzeb pożyczkowych, w tym związanych z płatnością opłat z tytułu przekroczenia kwot mlecznych." 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska