Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec programu "Bezpieczny kredyt 2 procent"? Banki nie przyjmują wniosków

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Program "Bezpieczny kredyt 2 procent" zdobył ogromną popularność, czemu trudno się dziwić, skoro rata kredytu  jest nawet trzy razy niższa niż np. opłata za wynajem.
Program "Bezpieczny kredyt 2 procent" zdobył ogromną popularność, czemu trudno się dziwić, skoro rata kredytu jest nawet trzy razy niższa niż np. opłata za wynajem. Grzegorz Olkowski
2 stycznia 2024 roku banki wstrzymały przyjmowanie wniosków o udzielenie "Bezpiecznego kredytu 2 procent". Limit pieniędzy na program w 2024 roku został wyczerpany. Będzie kontynuowany? Czytaj więcej.

Spis treści

Wprowadzony przez poprzedni rząd program "Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Bezpieczny kredyt 2 procent - zasady

Przypomnijmy, program "Bezpieczny kredyt 2 procent" wprowadziła 1 lipca 2023 roku ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Kredyt ma bardzo niskie, bo wynoszące zaledwie 2 proc., oprocentowanie i to jest jego głównym atutem.

  • Maksymalna wartość kredytu w ramach tego programu w przypadku singli wynosi 500 tys. zł,
  • a dla małżeństw czy rodziców z dzieckiem - do 600 tys. zł (wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł).

To pieniądze na zakup pierwszego mieszkania, domu (rynek pierwotny i wtórny) czy działki budowlanej. Nie można posiadać innego prawa własności lub współwłasności oraz spółdzielczego prawa do nieruchomości.

To oferta dla osób do 45. roku życia. W ustawie nie ma ograniczeń co do limitu ceny za metr kwadratowy lub maksymalny metraży nieruchomości.

Program zdobył ogromną popularność, czemu trudno się dziwić, skoro rata kredytu jest nawet trzy razy niższa niż np. opłata za wynajem.

Komunikat BGK: koniec dopłat?

Jednak pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty jest ograniczona. Dlatego niektóre banki - jak PKOBP, Santander czy BOŚ - już w grudniu zeszłego roku, wstrzymały przyjmowanie nowych wniosków o udzielenie kredytu z rządowym wsparciem.

Tymczasem 1 stycznia tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu dopłat, opublikował komunikat o wstrzymaniu od 2 stycznia przyjmowania wniosków we wszystkich bankach.

Łączna wysokość wprowadzonych do systemu ewidencji dopłat prognozowanych rocznych kwot dopłat do rat do wypłaty w roku bieżącym (2024) osiągnęła 90 proc. kwoty stanowiącej równowartość środków przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok do przekazania do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na wypłaty dopłat do rat - czytamy w komunikacie BGK.

Koniec programu dopłat do mieszkań?

BGK poinformował też, że wysokość dopłat na lata 2025-2032 osiągnęła 75 proc. kwoty limitu wydatków budżetu państwa.
13 banków, które podpisało umowy z BGK, wstrzymały przyjmowanie wniosków od wtorku, 2 stycznia.

Decyzje o wstrzymaniu przyjmowania wniosków kredytowych obowiązują od 2 stycznia, ale złożone do tego momentu będą rozpatrzone.

Tymczasem Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowym programem mieszkaniowym.

Program w nowej wersji

Resort zapowiada, że "Bezpieczny kredyt 2 procent" w obecnej formie "zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą".

Nowy rząd zabezpieczył w projekcie budżetu na 2024 rok pieniądze na pomoc Polakom w kupnie pierwszego mieszkania lub domu.

Zasady tej pomocy mamy poznać w najbliższym czasie.

"Ze względu na duże zainteresowanie programem wsparcia dla kredytobiorców chcemy, aby proces legislacyjny przebiegł możliwie jak najszybciej, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych jego elementów, jak m.in. konsultacje społeczne" - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Krzysztof Hetman, szef MRiT powiedział, że pomoc otrzymają osoby, które muszą wziąć kredyty, wsparcie ma być również po stronie popytowej, a ponadto trzeba uwzględnić budowę mieszkań komunalnych przez samorządy lokalne.

Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów o "Bezpieczny kredyt 2 procent". 8 stycznia mamy poznać całkowitą liczbę udzielonych dopłat.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska