Nieprzyzwoicie wysokie wynagrodzenie burmistrza Chełmna?

  Nieprzyzwoicie wysokie wynagrodzenie burmistrza Chełmna?

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Chełmna utworzono komisje i wybrano ich przewodniczących. Głównym tematem było jednak ustalenie wynagrodzenie dla Artura Mikiewicza.
  Burmistrz Artur Mikiewicz będzie zarabiał tyle samo, co jego poprzednik Mariusz Kędzierski, który funkcję tę pełnił przez 16 lat. Tak zdecydowali radni

  Burmistrz Artur Mikiewicz będzie zarabiał tyle samo, co jego poprzednik Mariusz Kędzierski, który funkcję tę pełnił przez 16 lat. Tak zdecydowali radni 10 głosami ©Monika Smól

  Pierwszy głos w sprawie uchwalenie wynagrodzenia burmistrza zabrał Waldemar Piotrowski. - Nie zgadzam się z kwotami w uchwale - mówił . - Zaproponowane składniki uposażenia są identyczne ze składnikami, jakie na koniec swojej pracy otrzymywał poprzedni burmistrz. Na te kwoty pracował cztery kadencje, 16 lat, w tym dwie pełniąc jednoosobowy urząd, bez zastępcy.

  Zwiększa się wydatki


  Radny podkreślił, że dzięki temu oszczędności w urzędzie sięgały 100 tys. złotych rocznie. - Dobrze wykonywał pracę, dostawał absolutorium - mówił Piotrowski. - Nowy burmistrz dopiero zaczyna karierę samorządowca. I chce zatrudnić zastępcę, więc automatycznie zmniejszy się ilość obowiązków, a wydatki w urzędzie wzrosną niemal dwukrotnie.
  Jak nie wiemy, jak postępować, warto podglądać innych, a najlepiej sąsiadów. Nowy burmistrz Świeci zarządza obszarem 13 razy większym niż chełmiński, liczba ludności jest tam niemal dwukrotnie większa, a budżet 2,5 raza większy a uposażenie ma w tej samej wysokości co proponowana kwota dla nowego burmistrza Chełmna. Ponadto, burmistrz Świecia był radnym, zastępcą burmistrza. Wnioskuję o zmiany.

  Szczeciak przewodniczącym gminy Unisław. Wybrano też dwóch zastępców

  I zaproponował wynagrodzenie zasadnicze: 4650 zł („widełki” - od 4500-6000), dodatek funkcyjny - bez zmian - 2100 zł, za wysługę lat - 930 zł i specjalny - 1677,50 zł tj. 25 % („widełki” - 20-40%).

  - Łącznie proponowane przeze mnie wynagrodzenie, 9367,50 złotych brutto jest i tak bardzo wysokie - dodał Piotrowski. - To mniej niż proponuje koalicja o 1252,50 zł. To bardziej sprawiedliwe i przyzwoite.

  Radny Michał Wrażeń poparł ten głos. - Jak pięć lat będzie dostawał wynagrodzenie maksymalne to nie będzie miał motywacji - mówił Wrażeń. - A jeśli zrobi coś źle to obniżać nie jest dobrze, bo kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera. Nie będę głosował, bo jak rada się zebrała by porozmawiać, to mnie koalicjant wyprosił.

  W obronie propozycji z projektu, czyli 10620 zł wynagrodzenia, stanął Piotr Murawski. - To wynagrodzenie jest tożsame z tym, jakie dostawał poprzednik - mówił Murawski, kandydat na zastępcę burmistrza. - Jest adekwatne do zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Nie powinno być przypisane osobie, ale funkcji, bo inaczej diety radnych też powinny być różne w zależności czy jest się nowym czy doświadczonym.

  Propozycja Piotrowskiego w głosowaniu przepadła. 10 koalicjantów zdecydowało, że nowy burmistrz miał będzie wynagrodzenie jak poprzednik.

  Komisje już mają szefów  Ustalono składy komisji i wybrano ich przewodniczących. I tak, przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Środowiska został Piotr Murawski, szefową Komisji Rewizyjnej - Dominika Wikiera. Na czele Komisji Budżetu, Rozwoju i Gospodarki stanie Remigiusz Mikrut, a Komisji Bezpieczeństwa, Pomocy Społecznej, Rady i Polityki Mieszkaniowej Miasta Chełmna - Marek Olszewski. Przewodniczącym Komisji Skarg, Petycji i Wniosków została Iga Jambor-Skupniewicz.


  LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - MIKOŁAJ DO WYNAJĘCIA.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018