Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieszawa to nie koniec. Archeolodzy badają dalej [zdjęcia, wideo]

AWE
Tak mogła wyglądać Nieszawa w XV wieku
Tak mogła wyglądać Nieszawa w XV wieku nadesłane
Duży rynek, zwarte ulice, kilka tysięcy mieszkańców, wyraźnie zaznaczone dzielnice, a dodatkowo jeszcze umocnienia obronne - Nieszawa odkryła swoje kolejne tajemnice. A archeolodzy podsumowali drugi sezon badań średniowiecznego miasta.
Tak mogła wyglądać Nieszawa w XV wieku

Stara Nieszawa - badania pod Toruniem

Efektem dwuletnich badań jest trójwymiarowa wirtualna rekonstrukcja średniowiecznego miasta, które bez problemu mogło w XV w. konkurować z leżącym po drugiej stronie Wisły Toruniem.

Stworzyli ją archeolodzy współpracujący z łódzkim oddziałem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich: Marcin Jaworski, Piotr Wroniecki, Michał Pisz, Stanisław Rzeźnik. Pomagał im w tym Wiesław Stępień.

Co można w niej zobaczyć?

Przeszkoda? Słoma!

Przede wszystkim to, że centralnym miejscem Nieszawy był duży, prawdopodobnie większy nawet od toruńskiego, kwadratowy rynek. Plac był zabudowany na środku i w południowej jego części - archeolodzy doszli do tego, choć przez cały czas badań nie wbili nawet łopaty w ziemię.

Zamiast tego korzystali z nowoczesnych, nieinwazyjnych metod. Użyli m.in. magnetometru, robili zdjęcia lotnicze, badali nawet teren termowizyjnie. Przy tym ostatnim nie obyło się bez małych kłopotów: na polu, które sprawdzali archeolodzy, zalegało sporo słomy. Ta zaś nagrzewała się na słońcu i zakłócała wyniki ich badań. Na szczęście nie do końca. Archeolodzy mogli więc zebrać razem dane z wszystkich pomiarów i właśnie na ich podstawie opracowali plan średniowiecznej Nieszawy.

Wały obronne i fosa

Zaskoczeniem było odkrycie śladów wałów obronnych. Prawdopodobnie Nieszawa otoczona była systemem ziemnych fortyfikacji. - Choć ich przebieg nie jest możliwy do prześledzenia na całym obwodzie, można przypuszczać, że linie umocnień biegły od brzegu Wisły na zachodzie w rejon Zamku Dybowskiego - podają naukowcy.

Da się też wstępnie ustalić, gdzie znajdowały się bramy wjazdowe do miasta - najwyraźniej archeologom ukazała się ta zachodnia, wkomponowana w umocnienia miejskie. Prawdopodobnie znajdował się przy niej most lub choćby grobla na okalającej część miejscowości fosie.

W zachodniej części miasta archeolodzy odkryli też kolejny plac - niewiele mniejszy od rynku - ale bez śladu zabudowy. Możliwe, że był to drugi plac miejski, targowy.

Kierunek: Dybów

Za swoją pracę archeolodzy zebrali już pochwały na międzynarodowej konferencji naukowej. Ale nie spoczęli na laurach - to jeszcze nie koniec badań na lewym brzegu Torunia.

Naukowcy już zapowiadają, że w tym roku zabiorą się za sprawdzanie terenu pomiędzy Małą Nieszawką a Zamkiem Dybowskim. W styczniu dostali już na to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska