Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK zbadał gimbusy. Wyniki są porażające!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W raporcie NIK przykład naszego regionu opisano jako skrajny, drastyczny.
W raporcie NIK przykład naszego regionu opisano jako skrajny, drastyczny. Mariusz Kapala / zdjęcie ilustracyjne
Inspektorzy NIK są przerażeni stanem szkolnych autobusów. Najgorzej jest u nas.

Na 16 skontrolowanych pojazdów zatrzymano 12 dowodów rejestracyjnych. W 9 przypadkach stan autobusów szkolnych był tak zły, że inspektorzy transportu drogowego wydali zakaz dalszej jazdy.

Były to autobusy co najmniej 13-letnie, dwa najstarsze miały po 22 lata. Ich kierowców ukarano mandatami na sumę 16 tys. zł. Tak było w czterech gminach naszego regionu.

Przeczytaj także: Co zrobić, aby droga do szkoły była bezpieczna?

Najwyższa Izba Kontroli zleciła zbadanie bezpieczeństwa dowozu uczniów do szkół i dzieci do przedszkoli na terenie 30 gmin w sześciu województwach.

W Kujawsko-Pomorskiem skontrolowano pięć gmin: Bartniczka, Bytoń, Lisewo, Radziejów i Rypin. Tylko w gminie Bytoń nie stwierdzono uchybień, jeśli chodzi o stan autobusów.

- Niestety, to jest bardzo smutne, ale województwo kujawsko-pomorskie plasuje się pod względem stwierdzonych nieprawidłowości na samym szczycie - stwierdza Oliwia Bar, wicedyrektor delegatury NIK w Bydgoszczy.

W raporcie NIK przykład naszego regionu opisano jako skrajny, drastyczny. Część stwierdzonych usterek mogła mieć bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo przewożonych dzieci. To dlatego że dotyczyła tak ważnych rzeczy jak luzy w układzie kierowniczym, nadmiernej (sięgającej 95 proc.) różnicy sił hamowania poszczególnych kół tej samej osi pojazdu, daleko posuniętej korozji ramy nośnej autobusu. Skutki korozji próbowano zneutralizować niedozwolonym dos-pawaniem elementów stalowych.

Wyniki kontroli - czytamy w raporcie NIK - wskazują, że samorządy gmin, wykonując ustawowy obowiązek bezpłatnego transportu dzieci i uczniów, skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej liczby środków transportu i opiekunów, a także na zorganizowaniu opieki świetlicowej dla oczekujących na przejazd. Nie zwracają natomiast dostatecznej uwagi na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa.

Władze gmin przyjęły raport bez zastrzeżeń. Teraz mają zwiększyć nadzór nad stanem technicznym pojazdów i usunąć nieprawidłowości dotyczące przystanków szkolnych.

Ale inspektorzy transportu wciąż znajdują uchybienia.

Prognoza pogody:

(źródło: TVN Meteo/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska