Nowelizacja przepisów w kodeksie pracy wynika z wdrożenia dyrektywy unijnej „work life balance”. Obejmuje także urlop ojcowski. Jego wymiar to nadal dwa tygodnie.
- Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko 2. roku życia tylko wtedy, gdy na 26 kwietnia ojciec miał prawo do urlopu ojcowskiego. Jeśli prawo do urlopu ojcowskiego nabędzie od 26 kwietnia, to skraca się okres, w którym można go wykorzystać. Przysługujące 2 tygodnie będzie mógł wykorzystać do dnia, w którym dziecko skończy 12 miesięcy życia albo dnia, w którym minie 12 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu dziecka, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym dziecko skończy 14 lat - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak załatwić formalności związane z urlopem ojcowskim?
Za okresu urlopu ojcowskiego ZUS wypłaca zasiłek macierzyński. Aby uzyskać urlop, ojciec wychowujący dziecko powinien złożyć pisemny wniosek u pracodawcy, co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego mają pracownicy korzystający z urlopu i osoby nie będące pracownikami, ale podlegające ubezpieczeniu chorobowemu np. z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, współpracy przy jej prowadzeniu czy wykonywania umowy zlecenia.
Nie przegap
Wniosek o wypłatę świadczenia trzeba złożyć u płatnika zasiłku wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka albo postanowieniem sądu o adopcji dziecka oraz oświadczeniem, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.
